Bezár

2024

IMG_6421

Dr. Salamon András beszámolója a Klinikai Módszertani Pályázat keretében megvalósuló tanulmányútjáról

Dr. Salamon András beszámolója a Klinikai Módszertani Pályázat keretében megvalósuló tanulmányútjáról

2024. december 10.
2 perc

A pályázó 2024. november 1. és 2024. november 29. között a Prof. Tobias Bäumer és Prof. Alexander Münchau által közösen vezetett, a lübecki egyetem Neurológiai Intézetéhez tartozó Institut für Systemische Motorikforschung (ISMS) tagintézményben vett részt tanulmányúton

A tanulmányút célja elsősorban az európai szinten is egyedülálló, a neurogenetikai betegségek (különös tekintettel a mozgászavarok és ritka betegségek) ellátásában úttörő szerepet vállaló lübecki intézményrendszer megismerése, szakmai kooperációs lehetőségek kialakítása, a mozgászavarok hazai genetikai kivizsgálási irányainak előmozdítása volt.

IMG_6344

A pályázó a 4 hetes tanulmányút során rendszeresen részt vett az Intézet (ISMS) következő mozgászavar és neurogenetikai szakrendelésein: dystonia-specifikus szakambulancia; Hungtinton-kór szakambulancia; mozgászavar és ritka betegségek genetikai szakambulancia; gyermekkori mozgászavarok szakambulancia (dominálóan TIC zavar). Ezen szakrendelések során lehetősége volt mind a dystonia, mind a heterogén etiológiájú spaszticitás kezelésében alkalmazott UH-asszisztált botulinum neurotoxin kezelési módszert illetően mélyebb ismeretekre és gyakorlatra szert tenni. A pályázó az Intézet által megszervezett szakmai továbbképző nap keretében a felső végtagi spaszticitás komplex oktatásában is részesült (anatómiai preparátum, ultrahang oktatás, segédeszköz választási szempontok, fizikoterápiás megközelítések).

Az Intézet munkatársai a szakmai gyakorlat során a folyamatban lévő tudományos projektekbe is betekintést engedtek (videóalapú mozgászavar analízis; transcraniális mágneses stimuláció specifikus dystonia altípusokban; MRI-spektroszkópia egyes atípusos Parkinsonismus formákban). A Neurológiai Intézet heti szintű megbeszéléseinek keretében egy alkalommal a pályázónak lehetősége adódott a gondozásában lévő komplex megközelítést igénylő felnőtt- és gyermekkori esetek igen produktív átbeszélésére a pályázó által tartott prezentáció kapcsán.

A lübecki egyetemi Neurogenetikai Intézetének munkatársai (Katja Lohmann, Mirja Thomsen) a pályázót személyre szabott oktatásban részesítették a hazánkban még nem, vagy csak igen limitáltan elérhető legújabb genetikai kivizsgálási módszereket illetően (optical genome mapping, long read sequencing). A Neurogenetikai Intézet segítségével az SZTE Orvosi Genetikai Intézetében is várhatóan a közeljövőben egy új spinocerebellaris ataxia genetikai vizsgálatának módszertanát megbízhatóan be tudják állítani.

A tanulmányút eredményeként több potenciális kooperációs együttműködési lehetőség jött létre. A pályázó a közeljövőben az MDSgene nevű oldal tartalomfejlesztésébe tud bekapcsolódni, valamint egyes betegcsoportok (elsősorban mozgászavar) genetikai diagnosztikáját illetően várható a közeljövőben együttműködés a Neurogenetikai Intézet Ritka Betegségek (Genetics of Rare Diseases) munkacsoportjával.

 IMG_6343_lapos

Összefoglalva a pályázó 4 hetes tanulmányútja során a SZTE Neurológiai Klinika betegellátási gyakorlatába is adaptálható szemléletre és potenciális nemzetközi jövőbeli kooperációs lehetőségekre tett szert.

Aktuális események

Rendezvénynaptár *

Kapcsolódó hírek