Bezár

Hírarchívum

meDEkrizis_2025_honlapra

“meDEkrízis” Országos Katasztrófa- és Honvédorvosi Verseny

“meDEkrízis” Országos Katasztrófa- és Honvédorvosi Verseny

2025. május 14.
4 perc

Az összesített eredmények alapján – amelybe beletartozott a bográcsfőző verseny, az éjszakai riasztás, valamint az egyéni teljesítmények - az SZTE SZAOK a 3. helyezést szerezte meg. Gratulálunk!

Beszámoló a 2025-ös “meDEkrízis” versenyről

2025. május 8–10. között került megrendezésre a meDEkrízis országos katasztrófa- és honvédorvosi verseny Hajdúszoboszlón, a HBVM Katasztrófavédelmi Igazgatóság Kiképzési és Raktárbázisán. Az eseményen öt egyetem – a Szegedi Tudományegyetem, a Debreceni Egyetem, a Semmelweis Egyetem, a Pécsi Tudományegyetem és a Nagyváradi Egyetem – vett részt, mindegyik intézmény két, öt főből álló csapattal képviseltette magát.

A szegedi csapat tagjai: Péntek Kristóf Pál, Percs Gábor, Kosztrics Balázs, Nagy Zsombor, Paksi Zsolt, negyedéves orvostanhallgatók; Fekete Dávid Zsolt, Horányi Bence, Bittó Eszter, ötödéves orvostanhallgatók; Kiss Norisz, Pető Zsófia, hatodéves orvosanhallgatók.

A csütörtöki napon érkeztünk meg a helyszínre, ahol először munka- és balesetvédelmi oktatáson vettünk részt. Az esti órákban vacsora után egy kötetlenebb, közösségépítő program következett: a szervezők élő DJ-vel biztosítottak zenés estét, ahol lehetőség nyílt megismerni a többi csapat tagjait, kapcsolatokat építeni és egy kicsit ráhangolódni a következő napok kihívásaira.

meDEkrizis_2025_szkafander

Pénteken délelőtt szakmai előadásokkal indult a program. Az előadók között neves szakemberek szerepeltek, akik különböző szakterületeket képviselve osztották meg tapasztalataikat és tudásukat a hallgatósággal, Az előadók között szerepelt Prof. Dr. Németh Norbert Debreceni Egyetem Általános Orvostudományi Kar oktatási dékánhelyettes, Dr. Löcher Zsuzsanna alezredes a Magyar Honvédség Egászságügyi Kiképzési Központ főnöke, Gadóczy György az Országos Mentőszolgálat Hajdúszoboszlói mentőállomás vezetője, Szeifert Imre tű. Alezredes Hajdú-Bihar Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság főfelügyelője és Dr. Késmárky-Kodak András Debreceni Tudományegyetem Katasztrófaorvosi és Kariatív Koordinációs Központ igazgatója, a verseny főszervezője.

meDEkrizis_2025_libego

Ebéd után lehetőségünk volt bejárni a versenypályát, megismerni az egyes állomások elhelyezkedését. Ezt követte a bográcsfőző verseny, amelynek eredménye beszámított az összesített pontszámokba is – a feladat nemcsak a főzésről szólt, hanem a csapatmunka és a kreativitás is nagy szerepet kapott.

Az este legizgalmasabb része az éjszakai riasztás volt. Körülbelül 21:00-kor szirénák jelezték a verseny kezdetét, ahol a résztvevők már nem csapatonként, hanem egyetemenként összeállított egységekben dolgoztak. A feladatokat fejlámpával, teljes sötétségben kellett megoldani. A szegedi egység újraélesztési szituációba került: a sikeres reanimáció után a sérültet egy ROLL1 szintű sátorba kellett szállítanunk, ahol a beavatkozás véget ért.

A szombati napon reggel 8 órakor kezdődött a verseny legintenzívebb szakasza, ahol már az 5 fős csapatok mérték össze tudásukat és együttműködési készségüket. A verseny során 10 különböző állomást kellett teljesítenünk, mindegyikre15 perc állt rendelkezésre.

meDEkrizis_2025_szkafander

Az állomások tematikája rendkívül változatos volt, életszerű és extrém szituációkat modelleztek. Többek között:

- MH Medevac helikopteres evakuáció: mellkasi lőtt sérült, RSI, thoracostomia.

- Klórgáz-baleset: védőruhás mentés, dekontaminálás.

- Haiti romos környezet: femurtöréses sérült komfortos kimentése.

- Magasból esett sérült: gerincvédelem melletti ellátás.

- Autóbaleset: extrikáció, elsősegély.

- Canopy mentés: átkelés kötélpályán, lapáthordágyas mentés.

- Autóroncsból mentés: feszítő-vágó használat, Rautek, boardozás.

- Zöldhatár incidens: lövési sérülések ellátása, torniquet, folyadékterápia.

- Veszélyes anyag baleset: elméleti döntéshozatal, dekontaminálás.

- ALS helyzet: újraélesztés, LUCAS, gyógyszerelés, respirátoros lélegeztetés.

A feladatok délután fél 4 körül zárultak, ezt követte az eredményhirdetés. Egyéni szinten a Pécsi Tudományegyetem egyik csapata bizonyult a legeredményesebbnek, az összesített versenyt pedig a Nagyváradi Egyetem nyerte meg.

A Szegedi Tudományegyetem csapatai nagyszerűen helytálltak a megmérettetésen: egyéni kategóriában 6. és 8. helyezést értünk el, míg az egyetem összesítésben – az éjszakai riasztás, a bográcsfőző verseny és az egyéni eredmények alapján – a megtisztelő 3. helyen végzett.

A meDEkrízis verseny minden résztvevő számára felejthetetlen élmény volt. Ilyen összetett, szakmailag és emberileg is megterhelő, ugyanakkor rendkívül inspiráló versenyen korábban még nem vettünk részt. Rengeteget tanultunk, fejlődtünk, és olyan tapasztalatokat szereztünk, amelyek hosszú távon is meghatározzák majd a pályafutásunkat. Köszönjük a lehetőséget, a szervezést, Dr. Késmárky-Kodak András kemény munkáját, hogy ez a verseny létrejöhetett, illetve külön köszönjük az A Szent-Györgyi Albert Orvostudományi Kar Dékáni Hivatalának a támogatását is.

Aktuális események

Rendezvénynaptár *

Kapcsolódó hírek