Gale_Rotterdam

Dr. Gale Arnold György úti beszámolója a hollandiai ,,The Rotterdam Eye Hospital”-ban töltött tanulmányútjáról

2022. november 03.

A SZAOK Klinikai Módszertani Pályázat keretén belül nyílt lehetősége egy 4 hetes tanulmányútra

2022.09.10 - 2022.10. 8 között a Klinikai Módszertani Pályázat keretén belül lehetőségem nyílt egy 4 hetes tanulmányútra, melynek a választott helyszíne a The Rotterdam Eye Hospital volt. Az érdeklődési területem a glaucoma, így volt szerencsém megismerni mind az 5, glaucomával foglalkozó szakorvost, megfigyelve mind a járóbeteg-ellátásban, mind a fekvőbeteg-ellátásban végzett műtéti tevékenységüket. A klinika nagyon jól szervezett és felkészült a nemzetközi látogatók fogadására. Az időbeosztás és a feladatok jól meghatározottak voltak, a csapat tagjaként éreztem magam az egész látogatás alatt. A kollégák önzetlenül megosztották velem tudásukat, minden kérdésemre válaszoltak és hasznos tanácsokkal láttak el. A glaucoma ambulancián változatos és érdekes patológiájú betegek érkeztek, így megfigyelhettem a vizsgálatokat és megismerhettem a legkorszerűbb kezelési módszereket, tekintettel arra, hogy a központ Hollandia egyik vezető innovatív szemészeti centruma. A lézerambulancián töltött idő alatt megfigyelhettem a szelektív lézer trabekuloplasztika (SLT) technika alkalmazását, ami egy korszerű szemnyomás csökkentő beavatkozás nyitott zugú glaucomás pácienseken. Hazaérkezésem után értesültem arról az örömteli hírről, hogy a közeljövőben az SZTE Szemészeti Klinikán is elérhető lesz ez a kezelési lehetőség, egy, a rotterdamival azonos SLT gép használatával. A műtőben szerzett tapasztalataim nagyszerűek voltak, így lehetőségem nyílt néhány új technikát elsajátítani, ami majd az én műtéti technikámat fogja továbbfejleszteni. Különösen a glaucoma ellenes műtétek terén szereztem tapasztalatot. A glaucoma-folyadékelvezető eszközök (GDD) széles palettájának (Ahmed Glaucoma Valve, Baerveldt Glaucoma Device, Paul Glaucoma Implant) sebészeti beültetési technikáját láthattam nap mint nap. A műtétek végén lehetőségem volt megbeszélni a különböző műtéti technikák előnyeit és hátrányait a csapattal. A The Rotterdam Eye Hospitalban töltött 1 hónap egyedülálló élmény volt, nagyon sok újdonságot tanultam és kiváló kollégákat ismertem meg.