Grp_PIC_UC19_1170

Repülőorvosi kongresszusok Debrecenben

2019. szeptember 25.

2019. szeptember 08-12 között került megrendezésre Debrecenben az IAASM (International Academy of Aerospace Medicine) repülőorvosi világkongresszus (ICASM: International Congress of Aerospace Medicine) melyhez ezúttal szorosan kapcsolódott a kétévente megrendezésre kerülő USER Congress (európai repülőorvosi felhasználói konferencia) szeptember 14-15. között.

Míg az ICAM világkongresszus célja, hogy a civil és katonai repülés illetve az űrkutatás orvosbiológiai problémáit, kutatási eredményeit, a kiválogatás és repülőorvosi alkalmassági minősítés jogszabályi és klinikai aspektusait kiegyensúlyozottan mutassa be, addig a felhasználói konferencia kifejezetten a katonai repülés és a repülőorvosi kiképzőeszközök (centrifuga, barokamra, földi szimulátorok, NVG éjjellátó készülékek) fejlesztésére, a repülésbiztonság szempontjából fontos gyakorlati eredményességére fókuszál.

A világkongresszus ICASM a debreceni polgári repülőtéren működő Pharmaflight cég szervezésében zajlott, a Tudományos Bizottság elnöke prof. Dr. Grósz Andor ny. o. ddtbk., tagja mások mellett Dr. Szabó Sándor András o.ezds. MH repülő főszakorvos volt, mindketten a Szegedi Tudományegyetem Repülő és Űrorvosi Tanszékének oktatói. A konferencián 75 ország szakemberei (repülőorvosok, repülőműszaki mérnök szakemberek és pilóták) vettek részt, 58 szakmai előadás és 11 poszter kiállítás volt. Az IAASM Repülőorvosi Akadémia elnöke Dr. Melchor Antuñano, az FAA Repülőorvosi Intézetének (CAMI, Oklahoma City) igazgatója nyitotta meg a rendezvényt, a nyitó előadást (Dr. André Allard Memorial Lecture) Prof. Dr. Grósz Andor tartotta, Dr. Szabó Sándor András szekció elnök volt és szintén előadást tartott a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Hadtudományi és Honvédtisztképző Kar Katonai Repülő Intézettel közös GINOP kutatási projekt eredményeiről.

ICASM_eloadoterem

A „kisebb” 7. User Congress Debrecen Megyei Jogú Város és a Magyar Honvédség Légierő Szemlélő mint fővédnökök elvi és erkölcsi támogatásával valósult meg. A konferencia Szervezőbizottságának elnöke Dr. Szabó Sándor András volt, társelnökként Dr. Erich Rödig ny. dandártábornok a Luftwaffe (Német Légierő) volt repülő főszakorvosa segített a tudományos program összeállításában és lebonyolításában. Ezen a konferencián 19 országból 90 fő regisztrált. Részt vett a konferencián az AsMA Aerospace Medical Association elnöke, Dr. Joe Ortega ny. ezredes, aki a jövő évben Atlantában sorra kerülő amerikai repülőorvosi kongresszus előkészítésén dolgozik és előadási lehetőséget kínált fel az elhangzó kutatási témákból. A USER konferencia elméleti két napja alatt 23 előadás hangzott el, Dr. Szabó Sándor András itt is előadást tartott a Magyar Honvédség Kecskeméti Repülőorvosi, Alkalmasságvizsgáló és Gyógyító Intézet barokamrájában folytatott tudományos vizsgálatok eredményeiről.

A kongresszus programja itt tekinthető meg >>>

Dr. habil. Szabó Sándor András o. ezds.

SZTE Repülő és Űrorvosi Tanszék tszv. docens

• *