Kelemen_Endre

A Magyar Tudományos Akadémia 2019. május 16-án „MÉRFÖLDKÖVEK A HEMATOLÓGIÁBAN – KELEMEN ENDRE A LEGENDÁS ORVOSTUDÓS” címmel tudományos ülést rendezett Budapesten.

2019. június 06.
Az ülés programja a következő volt:

Kelemen Endre úttörő munkássága

Tulassay Zsolt, az MTA rendes tagja

A thrombopoetin felfedezése és klinikai jelentősége

Borbényi Zita, az orvostudomány kandidátusa

A csontvelő-átültetés új módszertana: a Kelemen-féle prekondicionálás

Masszi Tamás PhD

A csontvelő-átültetés távlatai

Petrányi Győző, az MTA rendes tagja

Renegát gondolatok a Sternberg-Reed sejtről

Bucsky Péter PhD (az MTA tiszteleti tagja)

Az ülésen Dr. Kelemen Endre munkásságáról emlékeztünk meg, azok a kollégák, akik még ismerhették őt és nagyszerű kutatási ötleteinek, újszerű őssejt transzplantációs eljárásának részesei lehettek. Kiváló felkészültsége, szakmai ötletei meghatározóak voltak a klinikai hematológia fejlődésében, Rák Kálmán professzor, Cserháti István professzor, Krizsa Ferenc docens hematológiai érdeklődése zsenialitásának köszönhető volt. Sajnos a politikai körülmények miatt el kellett hagynia Szegedet, azonban kutatási ötleteinek megvalósításában a II. sz. Belklinika Hematológia munkatársai a távozása utáni évtizedekben is segítségére voltunk.

Kelemen Endre dr. Szekszárdon született, 1921. január 17-én.

1921-2000

Apja, dr. Kelemen József, több mint három évtizeden át Szekszárd város köztiszteletben álló tisztiorvosa volt. Általános és középiskolai tanulmányait szülővárosában végezte, diplomáját „summa cum laude” jelzéssel, a budapesti, akkori Pázmány Péter Tudományegyetemen szerezte meg.

1945-től rövid ideig Szekszárdon dolgozott orvosként, majd a Szegedi Orvostudományi Egyetemre került, ahol Purjesz Béla és Hetényi Géza munkatársaként tevékenykedett, 1958. és 1966. között a budapesti Orvostovábbképző Intézet adjunktusa, majd docense. 1967-től a Semmelweis Orvostudományi Egyetem I. Belgyógyászati Klinikáján tudományos tanácsadó, egyben Szegeden címzetes egyetemi tanár. 1952-ben az orvostudományok kandidátusa, 1966-ban az orvostudományok doktora címet kapta.

A kísérletes orvostudomány területén Jancsó Miklós professzor, klinikai szinten Hetényi Géza és Petri Gábor professzorok a példaképei.

1958-ban Szegeden írta le a vérsejtképzés regulálásában szereplő, ún. emberi thrombopoetint, amely a csontvelő vérlemezke-képződésének fontos szabályozója. A thrombopoetin szerkezetének azonosítása 1994-ben csaknem egyidőben történt három kutatócsoport által. A felfedezés bejelentésének tudományos ülésén az Egyesült Államokban Kelemen Endre professzor az ülés elnöke. Közel két évtizede tanulmányozta az embrionális vérképzést, munkatársaival a Semmelweis Orvostudományi Egyetemen 1974-ben végeznek speciális előkészítéssel sikeres hazai csontvelő-átültetést. Módszerük lényege azóta is világszerte alkalmazott eljárás.

Tudományos közleményeinek száma közel háromszáz, kétharmaduk külföldön jelent meg.

KE

A képen Dr. Kelemen Endre, Dr. Rák Kálmán, Dr. Lehoczky Dezső, Dr. Tanos Béla az MTA Szegedi Akadémiai Bizottság keretében rendezett fórumon 1991-ben.

Dr. Borbényi Zita

egyetemi tanár