Dr._Gal_Gyorgy

Dr. Gál György emeritus professzor

2016. július 07.

(1922-2016)

Dr. Gál György Szegeden született 1922. június 7-én.

A Szegedi Tanárképző Főiskola biológia szakának (1944) és a Szegedi Orvostudományi Egyetem általános orvosi karán szerzett diploma (1950) után 1954-ben sebészetből, 1962-ben urológiából tett szakvizsgát, majd h.c. szakorvosa lett a transzfuziológiának (1981) és a nefrológiának (1985). 1950-1992 között a Sebészeti klinikán dolgozott, 1977-től mint egyetemi tanár. 1970-1992 között a Dél-magyarországi Regionális Dialízis Szolgálat, 1952-től 2002-ig a szegedi Regionális Vérellátó Intézet vezetője. A sebészet határ területeire esett Gál György dr. munkássága, amelyből kiemelhető prioritások:

- 1962-ben az első hazai vesetranszplantáció-műtétben való részvétel,

- hipertóniás krízisek miatt kétoldali nephrectomia, majd krónikus dialízis-kezelés,

- részleges pericardiectomia krónikus urémiás betegeken,

- különböző arterio-venosus sönt típusok a hemodialízis kezeléshez,

- a „Szeged-művese” kifejlesztése,

-a dél-magyarországi szatellita dializáló állomások hálózatának kialakítása,

- világirodalmi prioritást jelent a regenerált dializátorok ózon-fertőtlenítése.

Tudományos munkássága: művi méregtelenítés, hemodialízis, transzfuziológia.

Több, mint száz magyar, számos idegen nyelvű folyóirat és könyvbeli publikációja mellett három önálló könyve jelent meg. 1994-től 2005.-ig a Transzfúzió folyóirat szerkesztője. 1967-ben az Orvostudományok kandidátusa. („Módosított Alwall művesével szerzett klinikai és kísérletes tapasztalatok”). 1985-ben az orvostudományok doktora fokozatot nyerte el: „A hemodialízis eredményességét meghatározó tényezők és ellenőrző módszerek” c. disszertációval. Dr. Gál György a magyar és a nemzetközi Sebész, Nephrologiai, Hematológiai Társaság tagja, a Magyar Nephrologiai Társaság tiszteletbeli elnöke. A Transzfuziológiai Szakvizsga Bizottság tagja, a Szegedi Akadémiai Nefrológiai Bizottság elnöke volt.

Állami elismerései:

„A Munka Érdemrend” ezüst fokozat (1977) A szegedi vérellátó intézett új épületének megnyitása alkalmával,

„A Magyar Köztársasági Érdemrend Tiszti-keresztje” (1999).

Tudományos díjai:

Orvosi Hetilap Markusovszky Díj 1971-ben és 1990-ben,

Magyar Nephrologus Társaság Korányi Sándor Díj (1995),

Magyar Hematológus és Transzfuziológus Társaság Kubányi Endre Díj (1996),

Pro Universitate Díj (2002, Szeged),

Akadémiai Emlékplakett (2003, Szeged).

Magyar Nephrologiáért Életműdíj (2007, Debrecen).

Emlékét tisztelettel megőrizzük!