Bezár

Graduális képzés

Latin nyelv (gyakorlat) gyógyszerészhallgatóknak

Latin nyelv (gyakorlat) gyógyszerészhallgatóknak

2024. augusztus 28.
2 perc

Latin nyelv (gyakorlat) gyógyszerészhallgatóknak

-GYTK22M-001

 

A kurzus célja

A kurzus gyakorlat alapú óra, amelynek során a hallgatók megtanulják az orvos- és gyógyszerésztudományban használatos szaknyelv latin nyelvi alapjait. Az említett tudományokban használt terminológia és szakszövegek jó része latin, illetve görög eredetű fogalmakat és szerkezet használ és alkalmaz a mai napig.

A kurzus célja, hogy a hallgatók elsajátítsák azokat az alapvető ismereteket, amelyek e szaknyelvek pontos és megfelelő használatához szükségesek. A kurzus során megismerik az alapvető terminológiai és grammatikai elemeket, kifejezéseket és szerkezeteket. Mindezek mellett olyan gyakorlati ismeretekre tesznek szert, amelyek segítségével értelmezni tudják az orvosi, illetve patológiai jelentéseket, majd elsajátítják a receptírás alapvető elemeit: a recept részeit, a számneveket, a legfőbb anyag- és mennyiségneveket, továbbá a recepteken alkalmazott rövidítéseket és felszólító módú igéket.

 

Az elsajátítandó kompetenciák

A kurzus során a hallgatók elsajátítják a szaknyelvben használt terminusok és szerkezetek, illetve azok összetevőinek értelmezését. Megtanulják, hogy melyek a latin, melyek a görög eredetű terminusok és szóelemek, hogy képesek legyenek azok pontos használatára. Fontos készség továbbá, hogy képesek legyenek néhány (orvosi vagy patológiai jelentésben előforduló) elemi szerkezet magabiztos fordítására. Ezt a tudás a receptíráshoz szükséges alapvető nyelvi készségek (anyag-, számnevek, jelzős szerkezetek, illetve mennyiségek) elsajátítása teszi teljessé.

 

Főbb tematikus elemek

a. Olvasás és kiejtés. A latin és görög elemek jelentősége az orvos- és gyógyszerésztudományban. b. Szótári alak, szótövek és declinatiók a főnevek esetében. c. Az esetek. A birtokos eset. d. A melléknevek. A főnév és melléknév egyeztetése. e. Jelzős és birtokos szerkezetek felismerése és alkalmazása. f. Számnevek. g. A praepositiók szerepe és használata (az accusativus és ablativus). h. A receptírás: a recept részei, az anyagnevek és mennyiségek használata, az alapvető rövidítések és felszólító módú igék ismerete.

 

Alapvető terminológiai ismeretek

a. A főbb latin és görög szóelemek, terminusok jelentése, használatuk. b. Az emberi test és szervek nevezéktana. c. Orvosi és patológiai jelentésekben alkalmazott grammatikai szerkezetek jellemzői. d. Recepteken használt rövidítések és felszólító módú igék. A gyógyszerészetben használatos alapvető terminusok, praepositiók és számnevek értelmezése.

Aktuális események

Rendezvénynaptár *

    Kapcsolódó hírek