SZTE Info

IMG_6428

A betegbiztonságot erősítik az új, emelt komfortfokozatú betegágyak az SZTE-n

Több száz hidraulikus, multifunkciós betegágyat kapott a Szegedi Tudományegyetem Szent-Györgyi Albert Klinikai Központ. A közel kétszáz millió forint értékű eszközfejlesztés jelentős mértékben növeli a betegbiztonságot és az ellátás színvonalát, valamint az egészségügyi dolgozók munkakörülményeit.

Cikk nyomtatásCikk nyomtatás
Link küldésLink küldés

Emelt komfortfokozatú 359 darab hidraulikus betegágy érkezett az Állami Egészségügyi Ellátó Központból az SZTE Szent-Györgyi Albert Klinikai Központba. Az EFOP-2.2.0-16-2016-00003 számú projekt keretében megvalósuló közel kétszázmillió forint értékű eszközfejlesztés jelentős mértékben növeli a betegbiztonságot.

Uj_korhazi_agyak_galeria2020_07_28
Képgaléria az új ágyakról

Az új modern ápoló ágyak többféle technikai újdonsággal is szolgálnak, így például gázrugó segítségével mindkét oldalról működtethető háttámla és lábdőlésszög is beállítható. Balogh Dénes, az SZTE Szent-Györgyi Albert Klinikai Központ Ápolásvezetési és Szakdolgozói Oktatási Igazgatás vezető főápolója elmondta, hogy az egyenként több mint fél millió forint értékű multifunkciós hidraulikus betegágyak jelentős mértékben szolgálják az igény szerinti terápiás követelményeket, és növelik a páciensek komfortérzete mellett a betegbiztonságot is. Az elektronikusan dönthető, kényelmes betegágyak javítják a gyógyítás hatékonyságát. – Az egyik legfontosabb tulajdonságuk, hogy a fekvőfelület 40 cm és 80 cm közötti magasságban hidraulikusan állítható. Ez a lehetőség az idős vagy nehezen mozgatható, esetleg műtött betegeknél rendkívül fontos, hiszen jelentős mértékben megkönnyíti a mozgatást, akár a hordágyra való áthelyezést is. Ezáltal a betegmozgatás sokkal kíméletesebb és biztonságosabb lesz, valamint az egészségügyi dolgozók munkáját is segíti – hangsúlyozta a főápoló. Az ágy fölé benyúló betegkapaszkodó pedig a súlyos állapotú betegek mozgását könnyíti meg.

IMG_6449

Az új, multifunkciós ágyaknak mindkét oldalról működtethető, központi fékkel felszerelt iránytartó kerekei vannak, ami szintén a betegek könnyebb és biztonságosabb mozgatását szolgálja. A beépített infúzióállvány, és az eltávolítható, könnyen fertőtleníthető műanyag ágyvégek a betegellátás hatékonyságát és az ápolók munkáját segítik. Balogh Dénes kiemelte, hogy a súlyos állapotú pácienseket védik a leeséstől, valamint az esetleges balesetektől az ágyakra felszerelt lecsukható kialakítású oldalrácsok. A négyrészes, kivehető betétes fekvőfelület pedig az ápolási ágyak méretével azonos, azaz maximum 2000 x 850 mm-es. Az ágyakhoz felfekvést megelőző matracok is tartoznak, amelyeket antibakteriális huzattal láttak el. Ennek köszönhetően a matracokat a korábbi változatokhoz képest jóval ritkábban kell fertőtleníteni.

SZTEinfo-L.G.

Fotó: Bobkó Anna

Cikk nyomtatásCikk nyomtatás
Link küldésLink küldés

esza_felso

SZTEmagazin

2020. szeptember 26.

Szte_Rovatfejek_konyv_B-BT_20200923

Egy írói életmű rejtett titkaira, az irodalomtörténész nyomozáshoz hasonló kutatási módszereire is fény derült a 91. Ünnepi Könyvhét szegedi rendezvény-sorozatának egyik csúcspontján. A „Ha nem volnátok ti – Kosztolányi Dezső utolsó szerelmei” című kötet szerzőjével, Bíró-Balogh Tamással, a Szegedi Tudományegyetemen oktató irodalomtörténésszel Újszászi Ilona újságíró beszélgetett „az SZTE utcára viszi a tudományt” mottó jegyében.

SZTEtelevízió

2019. augusztus 07.

kiemelt_Berenyi_Antal

Berényi Antal, az SZTE Általános Orvostudományi Kar Élettani Intézet adjunktusa és kutatócsoportja azonosította azt az agyterületet, amely azoknak a ritmusoknak a keletkezéséért felelős, amelyek alvás közben a rövidtávú memóriából áttöltik az emléknyomokat a hosszú távú memóriába. A felfedezés segít annak a megértésében, miként tudunk emlékezni. Azt is felderítették, hogy a különböző epilepszia-típusok hogyan alakulnak ki az agyban. A kutatócsoport munkájáról dokumentumfilmben mesél az SZTE agykutatója.