SZTE Info

kiemelt_Berenyi_Antal

Az emlékezés titkát kutatják az SZTE szakemberei

Berényi Antal, az SZTE Általános Orvostudományi Kar Élettani Intézet adjunktusa és kutatócsoportja azonosította azt az agyterületet, amely azoknak a ritmusoknak a keletkezéséért felelős, amelyek alvás közben a rövidtávú memóriából áttöltik az emléknyomokat a hosszú távú memóriába. A felfedezés segít annak a megértésében, miként tudunk emlékezni. Azt is felderítették, hogy a különböző epilepszia-típusok hogyan alakulnak ki az agyban. A kutatócsoport munkájáról dokumentumfilmben mesél az SZTE agykutatója.

Cikk nyomtatásCikk nyomtatás
Link küldésLink küldés

A körülöttünk lévő világ titkait, mind mind az elménkkel fejtettük meg. Az agyunknak köszönhetjük az innovációkat, amik kiemeltek minket az állatvilágból, és aminek köszönhető, hogy a Föld urai lettünk. Már csak egy kérdés maradt: van-e annyira komplex az agyunk, hogy megértsük annak működését, s ha megértettük, mire lehetünk még képesek. Ezekre a kérdésekre keresi a választ a SIRIAT dokumentumfilmje, melyben a princetoni és a kaliforniai egyetem szakemberei mellett Buzsáki György agykutató és Berényi Antal, az SZTE Általános Orvostudományi Kar Élettani Intézet adjunktusa beszél tudományos munkájáról.

Buzsáki Györggyel több közös projektje van Berényi Antalnak, aki Szegeden kutat csapatával, és próbálják megfejteni az emlékezés titkait. Az egyik legjelentősebb közös felfedezésük az volt, amikor sikerült megállapítaniuk, hogy a nappal megszerzett emléknyomok, éjszaka az agy melyik területén töltődnek át, hogy abból mélyebb és tartósabb emlékeink legyenek.

Az Emlékezet című dokumentumfilm itt megtekinthető:

Cikk nyomtatásCikk nyomtatás
Link küldésLink küldés

esza_felso

SZTEmagazin

2019. december 02.

Kiemelt_Hernadi_Klara_1

A nyugati világban a mezőgazdaság, valamint a 3. világban például a textilipar szennyező anyagait képes kiszűrni az édesvizekből az a berendezés, amelynek a prototípusát az SZTE Alkalmazott és Környezeti Kémiai Tanszéken a dr. Hernádi Klára professzor irányításával dolgozó csapat, az indiai Amity Egyetemmel közösen, fejlesztette ki.

SZTEtelevízió

2019. augusztus 07.

kiemelt_Berenyi_Antal

Eseménynaptár RSS

Rendezvénynaptár *

• december 9. 08:00 - 20. 23:59
  • 2019. december 23. 08:00 - 2020. január 1. 00:00
  • 2020. január 8.
    17:00 - 18:30
    Ha kell, elájulnak, zokognak vagy órákig fekszenek a romok alatt a Magyar Imitációs Egyesület önkéntesei, hogy a mentő- és rendvédelmi szervek emberei gyakorolhassák rajtuk az elsősegélynyújtást. Szokatlan munkájuk életeket menthet – erről mesélnek vendégelőadóként az SZTE Junior Akadémiai Esték soron következő előadásán.