SZTE Info

IMG_1409

Reumatológiai kiállítás az ÁOK-n

Az SZTE Egyetemi Tavasz programsorozat nyitóeseményeként Reumatológia Magyarországon címmel orvostörténeti vándorkiállítás nyílt a Magyar Reumatológusok Egyesülete fennállásának 90. évfordulója alkalmából az SZTE Általános Orvostudományi Kar oktatási központjában.

Cikk nyomtatásCikk nyomtatás
Link küldésLink küldés

Nyitóbeszédében dr. habil. Zakar Péter, az SZTE nemzetközi és közkapcsolati rektorhelyettese a tudomány és hagyomány kapcsolatának fontossága apropóján az 1848-49-es szabadságharcban részt vevő Than Károly kémikus alakját idézte, aki a XX. század első felében működő magyar kémiai tudósok mindegyikét tanította.

IMG_1426

A tárlat tíz tárlóban és kilenc grafikai állványon mutatja be a Magyar Reumatológusok Egyesületének történetét, jeles személyiségeit és a gyógyvizek jelentőségét. A kiállítás egyik szervezője, dr. Bálint Péter, az Országos Reumatológiai és Fizioterápiás Intézet osztályvezető főorvosa tárlatvezetése során többek között felidézte Ajtai Kovách Sándor alakját, aki egy orvosi hetilapba először írta le magyarul az ízületi membrán kifejezést, és mutatott egy 1868-ban kiadott kötetet, ami versekkel, színes történetekkel népszerűsítette a fürdőkultúrát a vendégeknek. Érdekes és kevéssé ismert kultúrtörténeti adalékokkal is szolgált az ismertetése, például húsz római császár, köztük Hadrianus és Marcus Aurelius is megfordult az egykori Aquincum fürdőjében, illetve hogy Magyarországon Mária Terézia nevéhez köthető az első, fürdővel kapcsolatos törvény.

IMG_1512

A kiállítás május 24-ig tekinthető meg az SZTE ÁOK Dóm tér 13. alatti épületében.

SZTEinfo

Fotó: Bobkó Anna

Cikk nyomtatásCikk nyomtatás
Link küldésLink küldés

esza_felso

SZTEmagazin

2019. szeptember 30.

IMG_6486

Dr. Piros Györgyit belgyógyász-kardiológust, az SZTE Szent-Györgyi Albert Klinikai Központ II. sz. Belgyógyászati Klinika és Kardiológiai Központ osztályvezető főorvosát és testvérét, Piros Ildikót, Kossuth- és Jászai Mari-díjas színésznőt páros interjúnkban a szívről kérdeztük. Arról a szívről, amit sokat emlegetünk, de alig ismerünk.

SZTEtelevízió

2019. augusztus 07.

kiemelt_Berenyi_Antal

Berényi Antal, az SZTE Általános Orvostudományi Kar Élettani Intézet adjunktusa és kutatócsoportja azonosította azt az agyterületet, amely azoknak a ritmusoknak a keletkezéséért felelős, amelyek alvás közben a rövidtávú memóriából áttöltik az emléknyomokat a hosszú távú memóriába. A felfedezés segít annak a megértésében, miként tudunk emlékezni. Azt is felderítették, hogy a különböző epilepszia-típusok hogyan alakulnak ki az agyban. A kutatócsoport munkájáról dokumentumfilmben mesél az SZTE agykutatója.

Eseménynaptár RSS

Rendezvénynaptár *

• október 21. 09:15 - 25. 17:00
    The BIOMAT 2019 International Symposium will be held at University of Szeged, Bolyai Institute and Hungarian Academy of Sciences, Hungary. The participation in the BIOMAT 2019 International Symposium is another great opportunity for research students and young postdocs to exchange scientific feedback with their colleagues from several countries, in the best tradition of the BIOMAT Symposium Series.
  • október 24. 13:00 - 25. 16:00
    Az MTA SZAB Nyelv- és Irodalomtudományi Szakbizottság Modern Filológiai Munkabizottság szervezésében
    Film - Free to Rock, dokumentumfilm a rock&rollról és a hidegháborúról
    Beszélgetés - Dr. Csatári Bence rocktörténésszel
    Koncert - Sam "Redbreast" Wilson: gitár, ének
    A dokumentumfilm rocksztárokkal és politikusokkal készített interjúkon keresztül mutatja be, milyen szerepet játszott a rock&roll a hidegháború lezárásában. A film narrátora Kiefer Sutherland, rendezője Jim Brown.
    A rendszerváltás 30. évfordulójára emlékezve a filmvetítést beszélgetés követi arról, hogy milyen nyugati kulturális hatások érték a Kádár-korban a magyar társadalmat, hogyan lazították ezek Magyarországon a politikai rendszert, illetve a rockzene hogyan vált a szabadság életérzésének egyik hordozójává a rendszerváltás körüli időszakban. A beszélgetést Dr. Csatári Bence történész, újságíró, a Nemzeti Emlékezet Bizottsága Hivatalának tudományos kutatója vezeti, akinek számos tanulmánya jelent meg zene- és médiatörténeti témákban, illetve több televízió és rádió rocktörténeti szakértője.
    A szegedi American Corner, a budapesti Amerikai Nagykövetség és a Szegedi Nemzetközi Gitárfesztivál közös rendezvényét Sam "Redbreast" Wilson koncertje zárja, aki bemutatja, milyen amerikai műfajok és hogyan hatottak a keleti blokk zenészeire. Sam és zenekara, a Juke Joint Revival az elmúlt években egyre szélesebb körben ismertette meg Észak-Mississippi és tágabban az amerikai Dél zenei hagyományaival a magyar és európai közönséget. A Global Texan Chronicles által az "egyik legtehetségesebb klasszikus bluest játszó modern formációnak" tartott zenekar legutóbbi kiadványa "Swampside Crawl" címmel 2018-ban jelent meg.
  • október 24.
    Megnyitja: Marton Árpád szinesztéta Közreműködik: Hart Gábor (gitár)
    Bakacsi Lajos (Szeged, 1949) festő- és grafikusművész a szegedi Tábor utcai Képzőművész Körben Vlasics Károly irányításával kezdte képzőművészeti tanulmányait. A Tanárképző Főiskolán szerzett földrajz-rajz szakos tanári diplomát. Mestere Vinkler László és Cs. Pataj Mihály voltak. Munkásságát Vinkler László-díjjal és Kölcsey-plakettel is elismerték.
    A kiállítás megtekinthető november 10-ig, munkanapokon 08.00-20.00 óráig.