SZTE Info

IMG_1409

Reumatológiai kiállítás az ÁOK-n

Az SZTE Egyetemi Tavasz programsorozat nyitóeseményeként Reumatológia Magyarországon címmel orvostörténeti vándorkiállítás nyílt a Magyar Reumatológusok Egyesülete fennállásának 90. évfordulója alkalmából az SZTE Általános Orvostudományi Kar oktatási központjában.

Cikk nyomtatásCikk nyomtatás
Link küldésLink küldés

Nyitóbeszédében dr. habil. Zakar Péter, az SZTE nemzetközi és közkapcsolati rektorhelyettese a tudomány és hagyomány kapcsolatának fontossága apropóján az 1848-49-es szabadságharcban részt vevő Than Károly kémikus alakját idézte, aki a XX. század első felében működő magyar kémiai tudósok mindegyikét tanította.

IMG_1426

A tárlat tíz tárlóban és kilenc grafikai állványon mutatja be a Magyar Reumatológusok Egyesületének történetét, jeles személyiségeit és a gyógyvizek jelentőségét. A kiállítás egyik szervezője, dr. Bálint Péter, az Országos Reumatológiai és Fizioterápiás Intézet osztályvezető főorvosa tárlatvezetése során többek között felidézte Ajtai Kovách Sándor alakját, aki egy orvosi hetilapba először írta le magyarul az ízületi membrán kifejezést, és mutatott egy 1868-ban kiadott kötetet, ami versekkel, színes történetekkel népszerűsítette a fürdőkultúrát a vendégeknek. Érdekes és kevéssé ismert kultúrtörténeti adalékokkal is szolgált az ismertetése, például húsz római császár, köztük Hadrianus és Marcus Aurelius is megfordult az egykori Aquincum fürdőjében, illetve hogy Magyarországon Mária Terézia nevéhez köthető az első, fürdővel kapcsolatos törvény.

IMG_1512

A kiállítás május 24-ig tekinthető meg az SZTE ÁOK Dóm tér 13. alatti épületében.

SZTEinfo

Fotó: Bobkó Anna

Cikk nyomtatásCikk nyomtatás
Link küldésLink küldés

esza_felso

SZTEmagazin

2019. július 09.

Kiemelt_Medicina_Juhasz_A

Kóboroljuk be, fedezzük fel Európát Juhász Árpáddal! A nyári vakáció startjánál a magyar geológust, a hazai természettudományos ismeretterjesztés egyik legjelentősebb alakját a 90. Ünnepi Könyvhét szegedi programján bemutatott legújabb könyvéről, az Egzotikus Európáról kérdeztük. Kíváncsiak voltunk a kiadványt gondozó Medicina Könyvkiadó vezérigazgatója és a szerkesztő véleményére is.

SZTEtelevízió

2018. szeptember 14.

tanevnyito_2018

A nemzeti hagyományok ápolásának jelentőségéről és az értelmiséggé válás összetettségéről is szó esett a hazai felsőoktatási intézmények 2018-2019. tanévét megnyitó, a Szegedi Tudományegyetemen rendezett ünnepségen. Az SZTE új rektora, a kormány két képviselője és Szeged polgármestere köszöntötte az elsőéves hallgatókat.

Eseménynaptár RSS

Rendezvénynaptár *

• július 8. 08:00 - 26. 16:00
    Az Intézet munkatársai tantermi órákon nyújtanak betekintést a magyar büntetőjog elméletébe. A nyári program célja nem csupán az elméleti ismeretek megalapozása, hanem a gyakorlati tapasztalatszerzés is. Így a programot igazságügyi orvostanhoz kötődő boncolás, bírósági tárgyalás-szimuláció és intézménylátogatások színesítik. A kínai hallgatók ellátogatnak – többek között – a Szegedi Fegyház-és Börtön I. számú objektumába, és a Csongrád Megyei Rendőr-főkapitányságra is.
  • július 14. 08:00 - augusztus 10. 16:00
    A magyar nyelv alapjait és szabályait öt különböző szinten 90 perces órákon sajátíthatják el a világ több pontjáról érkező résztvevők. A nyelvórák mellett kirándulások, nemzetközi est és számos érdekes előadás várja a magyar nyelv és kultúra iránt érdeklődőket. A tanfolyam résztvevői Szeged látnivalói mellett Budapestre és Ópusztaszerre is ellátogatnak, így is ismerkedve a magyar kultúrával.
  • július 15. 08:00 - 19. 23:59
  • július 24. 17:00 - 25. 05:00
    Részletes program: 17:00 Pont Ott Warm Up Parti GNU-val. 19:00 Carson Coma koncert. 19:50 Egyetemi köszöntő. 20:00 Hivatalos felsőoktatási felvételi ponthatárok kihirdetése. 20:30 Supernem koncert. 22:00 Pont Ott Parti After Buli a JATE Klubban és a teraszán.
  • július 27. 10:00 - 28. 20:00