



A kutatócsoportunk korábban elsősorban herpeszvírus kutatással foglalkozott. A kutatásnak két fő fókusza volt: megismerni a vírus genetikai szabályozásának részleteit, valamint az agykutatás számára genetikailag módosított génbeviteli vektorok és vírus-alapú idegpálya nyomjelzők kifejlesztése.
Néhány évig szívizomkutatással is foglalkoztunk. Az utóbbi két évben a csoportunk technológia és témaváltást hajtott végre. Egyrészt a korábbi herpeszvírus kutatást folytatjuk új technológiák alkalmazásával, másrészt más ezt a kutatást kiterjesztjük elsősorban humánpatogén vírusokra is. |
|
Vizsgálataink egyik célja a Pacific Biosciences „long-read” szekvenálási technikával a virális transzkriptomok újraértékelése. E kutatás eredményeképpen még a legismertebb vírusok esetében is minimum megduplázódik ez eddig ismert RNS molekulák és transzkript izoformák száma. |
A másik célunk, egy általunk javasolt elképzelés, az ún. Transzkripciós Interferencia Hálózatok (TIN) létének igazolása. A TIN egy új genetikai szabályozás szint, mely szerint a génkifejeződések a transzkripció szintjén rendszerszintű hatással vannak egymásra.
Új projekteket is indítottunk, melyek közül a következő témákból már eredményeket is kaptunk: a depresszió és az öngyilkosság genetikájának vizsgálata, valamint a magyarságra jellemző genetikai jellegzetességek feltárása. Kutatásaink infrastrukturális hátterét részben a Stanford Egyetem biztosítja. Ezen az egyetemen két kutatócsoporttal is kiváló kapcsolatokat ápolunk. A közeljövőben az öngyilkosság epigenetikáját, valamint a fogyás és a mikrobiom kapcsolatát tervezzük vizsgálni. A Cornell Egyetemmel közösen pedig várhatóan az Alzheimer kór epigenetikájával kapcsolatos kutatásokat kezdünk el ebben az évben.
A csoport, elsősorban annak vezetője, jelentős ismeretterjesztő tevékenységet is folytat. A csoport aktív a madárvédelemben, a kertgondozásban és a kerékpározásban. A csoport minden diplomás tagja és egy demonstrátor aktívan részt vesz az oktatásban. Az oktatásban elsősorban a korszerű tananyagra és hallgatók motivációjára helyezzük a hangsúlyt.
A csoport vezetője
Prof Dr Boldogkői Zsolt
Kutató-oktatók
Dr Tombácz Dóra, Dr Szücs Attila, Petkovits Tamás, Prazsák István
PhD hallgatók
Dr Balázs Zsolt, Csabai Zsolt, Moldován Norbert
Asszisztensek:
Ábrahám Marianna, Magyarné Papdi Csilla
TDK hallgatók, szakdolgozók
Árpádffy Lovas Tamás, Barna Gábor, Domján Attila, Dörmő Ákos, Gulyás Gábor, Hajagos Árpád, Szabados Tamara
Az utóbbi 10 év 10 legjelentősebb publikációi
Címlapfotós publikációnk a Nature Methods-ban,
impakt faktor (2015): 32,072.
Ismeretterjesztő tevékenység
A 6 legnagyobb hatású cikk:
A legnagyobb hatású televíziós vita:
Alternatív gyógyászat csak kamu? - vita, ATV
Egy nagy hatású rádióriport:
A GMO-król, riport Klubrádió
Fotók: Dr. Kassai Miklós