SMI_logo_export-01

Szegedi Tudományegyetem

Szent-Györgyi Albert Orvostudományi kar

Sebészeti Műtéttani Intézet

PhD_kep

Ph.D. képzés

Multidiszciplináris Orvostudományok Doktori Iskola

aktuális témakiírásai

 

Ph.D. Titkárság honlap

Szegedi Tudományegyetem Intézményi adatlap
Doktori iskola adatlap

 

PhD Témakiírások

2023


Jelentkezési határidő: 2023. 06. 12.

Pericardialis tamponád makrohemodinamikai-, mikrokeringési- és gyulladásos következményeinek befolyásolása metán belélegeztetéssel
témavezető: Dr. Érces Dániel, társ-témavezető: Dr. Varga Gabriella

A kutatási téma leírása:

A pericardialis tamponád súlyos klinikai kórkép, amelynek talaján centrális keringési elégtelenség alakulhat ki. A cardiogén shock következtében kialakult splanchnikus ischaemia majd az azt követő reperfúzió gyulladásos választ hoz létre, amelynek során gyulladásos mediátorok szabadulnak fel, neutrofil migráció figyelhető meg. A gyulladásos aktiváció következtében a bélnyálkahártya barrier-funkiójának elvesztése bakteriális traszlokációhoz vezet és következménye szisztémás gyulladásos válaszreakció lehet, amelynek súlyosbodása szepszishez, szeptikus shockhoz vezethet.
A sokáig biológiailag inaktív molekulának tartott metán korábbi eredményeink alapján, belélegeztetve gyulladáscsökkentő hatásúnak bizonyult. Kevés adat áll azonban rendelkezésünkre a hatásmechanizmusról. Kísérleteink célja megvizsgálni, hogy a metán milyen módon befolyásolja a cardiogén shockot követő makro- és mikrokeringésbeli változásokat és a kialakuló gyulladásos választ pericardialis tamponád sertés modelljében.

felvehető hallgatók száma: 1
előírt nyelvtudás: angol

Szepszis és a keringési shock makro- és mikrocirkulációs következmények és terápiás lehetőségek
témavezető: Dr. Kaszaki József, társ-témavezető: Prof. Dr. Boros Mihály

A kutatási téma leírása:

A témakör a humán szepszis és szeptikus shock kifejlődésében és végzetes kimenetelében rendkívül fontos szerepet játszó speciális keringési reakciók kutatására nyújt lehetőséget. Ez a terület az SZTE Sebészeti Műtéttani Intézetében jelentős, évtizedes hagyományokra építkezik.
A szepszis definíció szerint fertőzéssel összefüggésben létrejött szisztémás gyulladásos válaszreakció („SIRS”). A „súlyos szepszis” pedig több-szervi funkciózavar, amely ha megfelelő terápia hatására sem mérséklődik „szeptikus sokk”-ba mehet át. A szepszis tehát nem egy definitív állapot, hanem a gyulladásos folyamatok egy rendkívül komplex kaszkádszerű láncolata. Szepszis során ugyanakkor a helyes diagnózis felállítása és a súlyosság megítélése nehézségbe ütközik a tünetek aspecifikus volta miatt. Még napjainkban is magas a kórállapot a mortalitása, amely jelzi további diagnosztikai módszerek és a patomechanizmus mélyebb feltérképezésének szükségességét.
Szepszisben az oxigénszállítás és oxigén felhasználás közötti egyensúly felborulása az egyik alapvető mechanizmus, mely részben a mikrokeringés elégtelen voltára, részben pedig a mitokondriumok oxigént hasznosító zavarára (anaerob metabolizmusra) vezethető vissza. Mivel a két folyamat együttesen, vagy egymást követően eredményezheti a sejtek energetikai zavarán alapuló több-szervi elégtelenséget és a sejtek pusztulását, ezért az eredeti patogén reakcióval kapcsolt immunológiai válasz által meghatározott mikrokeringési és mitokondriális elégtelenséget, kombinált mikrokeringési és mitokondriális funkciózavarként, distress szindrómaként definiálhatjuk. A fennálló mikrokeringési zavar mintegy motorja lehet a folyamatoknak, mely a sokkszervi elégtelenség irányában mozdítja el a folyamatokat. Adekvát terápiás beavatkozás hiányában a romló mikrokeringés következtében szöveti hypoxia alakul ki és a felszabaduló mediátorok miatt sodródik a beteg a sokkszervi elégtelenség állapotába. Feltételezzük, hogy az oki tényezők tisztázásához az oxigénhiány jeleit és okait párhuzamosan kell vizsgálnunk és monitoroznunk: globális, celluláris (endothel sejtek) és szubcelluláris szinten.
A szeptikus folyamatot jellemző gyulladásos kaszkád számtalan mediátor és target molekula aktiválódását foglalja magába, amely biomarkereknek fontos szerepük lehet a diagnosztikus és terápiás oldalról egyaránt. Bizonyos biomarkerek jelenléte, plazma szintjük változása meghatározhatja a folyamat súlyosságát, a bakteriális infekció meglétét vagy hiányát, árnyalhatják a képet a lokális fertőzéstől a szisztémás folyamatig, sőt ezek változása által, a terápia hatékonysága is megbecsülhető.
A/ A kutatási program egyik célja egy olyan mikrokeringési és mitokondriális újraélesztési stratégia feltérképezése, mely mérsékelheti oxigén deficithez vezető folyamatok diszfunkcióját és a sejt-szintű energetikai zavarokat szepszisben.
B/ A kutatás másik célja az egyes biomarkerek célzott monitorozása a szöveti oxigenizáció ellenőrzésével együtt, amely javulást eredményezhet a diagnosztikában és javíthatja a folyamat prognózisát is. Új farmakoterápiás alternatívák kidolgozásával pedig befolyásolni lehetne egyes biomarkerek aktivációját, a mikrokeringési zavarát és végső soron a betegség végkimenetelét.
C/ A vizsgálatok további területe az új farmakoterápiás útirányok kidolgozása. Az endothelin rendszer, a komplement C5a és a szepszis késői fázisát reprezentáló HMGB1 gátlása révén csökkenthetők lehetnek mind a gyulladásos reakciók, mind a mikrokeringési zavar a betegágy mellett.
Vizsgálatainkat a munkacsoportunk által kidolgozott autofaeces infekcióval kiváltott peritonitis sertés és patkány modelleken végezzük. Mivel az abdominális szepszis nem minden esetben jár peritoneális mikrobiális pozitivitással, egy olyan nagyállat modellt is tervezünk létrehozni, melyben a szepszis eredete a tüdő bakteriális infekciójára vezethető vissza. Ezekkel a modellekkel az intenzív osztályok beteganyagának széles tünet-együttese lefedhető és a terápiás hatások hatékonyan vizsgálhatók.
A körülmények a kérdéskör tanulmányozására kedvet érző Ph.D. hallgatók számára igen kedvezők, munkájukat megfelelő tapasztalattal és kutatási teljesítménnyel rendelkező kutatók segítik. Rendelkezésre állanak a keringés csaknem valamennyi paraméterének monitorozását lehetővé tevő több csatornás adatgyűjtő és analizáló hemodinamikai mérőrendszerek is.

felvehető hallgatók száma: 1
előírt nyelvtudás: angol

Trauma, ortopéd-traumatológiai beavatkozások és a csont anyagcserét befolyásoló farmakológiai kezelések makro- és mikrokeringési következményeinek vizsgálata
témavezető: Dr. Szabó Andrea

A kutatási téma leírása:

Trauma, ortopéd-traumatológiai beavatkozások és a csont anyagcserét befolyásoló farmakológiai kezelések makro- és mikrokeringési következményeinek vizsgálata és befolyásolása

Traumatológiai, ortopédiai kóresetek, törések és lágyrész sérülések általános jellemzője a végtagok átmeneti ischaemiája. Hasonló, átmeneti ischaemia, vagyis ischaemia-reperfúzió (I-R) valósul meg a rekonstrukciós sebészetben gyakran használt eljárások alatt, pl. maxillo-facialis tumor resectio vagy trauma által okozott szövethiányok pótlására alkalmazott vascularizált csont autograftok és osteomyocutan lebenyek átültetéskor. A transzplantált graftok túlélése nagymértékben függ a vérellátás sebészi helyreállítástól és a mikrokeringés életképességétől.
Kísérletes vizsgálatainkban fluoreszcens IVM és OPS videomikroszkópiát alkalmazunk a csonthártya mikrokeringési változások in vivo megjelenítésére, melyek révén számszerűsíteni tudjuk az I-R károsodás alatt a csonthártyában kialakuló gyulladásos leukocyta-endothelsejt interakciók minőségi és időbeli változását, és a perfúzió zavarát egyaránt. Kísérleteink elsődleges célja az I-R mikrokeringési szintű következményeinek vizsgálata és befolyásolása. Ennek részeként a kórfolyamat olyan tényezőit kívánjuk megismerni, melyek befolyásolása révén csökkenhet a strukturális és funkcionális károsodás a helyi mikrokeringés szintjén.
A témakör részei:
• Végtag I-R által kiváltott mikrokeringési változások vizsgálata. Ez magában foglalja a szöveti perfúzió minőségi változásainak, az elsődleges és másodlagos leukocyta-endothelsejt interakcióknak, a leukocyták szöveti inváziójának valamint a szöveti hízósejt degranuláció mértékének vizsgálatát, az endogén ET szerepének tisztázását a tibia periosteumának ischaemiás károsodása során az ET-A receptor gátlás révén, valamint a foszfatidilkolin (PC) kezelés hatásának vizsgálatát a mikrokeringési és szöveti reakciókra.
• Az ischemiás prekondícionálás (IPC) által létrehozott lokális mikrokeringési védelem mértékének megismerése kísérletes végtag I-R modellben. További célunk a C-afferens neuronok szerepének tisztázása a végtag IPC potenciális hatásmechanizmusában.
• Vizsgáljuk különböző reszuszcitációs stratégiák, folyadék terápiák, kolloid és krisztalloid oldatok mikrokeringésre gyakorolt hatását. A folyadék reszuszcitáció általános, fő célja a szöveti perfúzió hatékony visszaállítása és fenntartása. Ennek során a krisztalloid és kolloid oldatok számos kombinációban nyertek teret; célunk a tartós keringés-javító hatás és a gyulladáscsökkentő aktivitás optimalizálása. Számos kísérletes protokollban vizsgálhatjuk a makrohemodinamikai válaszokban létrejövő különbségeket, valamint a szöveti reoxigenációban és a periosteális mikrokeringési gyulladásos reakciókban megnyilvánuló hatásokat.
• Az izületek ún. compartmentként viselkednek, vagyis relative védettek szisztémás gyulladások lokális hatásaitól. Célunk annak a vizsgálata, hogy eltér-e az synoviális hártya mikrokeringési válaszreakciója a periosteumhoz viszonyítva a végtag ischaemia-reperfúziójával (I-R) kiváltott antigén-független gyulladás során.

felvehető hallgatók száma: 1
előírt nyelvtudás: angol

Az urogenitális rendszer keringési kórképeinek kísérletes vizsgálata
témavezető: Prof. Dr. Boros Mihály, társ-témavezető: Dr. Szabó Andrea

A kutatási téma leírása:

Az SMI munkacsoportjai az OPS képalkotást a mikrokeringés nem-invazív monitorozására rutinszerűen használják az urogenitális traktus esetében is. A téma keretén belül lehetőség van az urológiai sebészet keringési vonatkozásai iránt érdeklődő hallgatóknak, egyéni választás alapján, kísérletes kutatást végezni számos területen.

A kutatás modelljei
Capsaicin és BCG hatásának vizsgálata intravitális video mikroszkópiával az intakt hólyag mikrokeringésére patkányon. Mikrocirkulációs véráramlás, neutrophil-endotheliális interakciók és mikrovaszkuláris permeabilitás változások vizsgálata intravitális mikroszkópiával és OPS technikával capsaicin és BCG hólyagba történő installációját követően.
Az enterocystoplastica (ECP) mikrocirkulációs következményeinek vizsgálata patkányon az ECP-t követő minimálisan 60 nap után: Az uretralis zárónyomás mérése. Egyre növekvő intravesicalis nyomásértékek létrehozása intakt hólyagon és bélen és ECP-t követően. Mikrocirkulációs véráramlás és neutrophil-endotheliális interakciók vizsgálata intravitális mikroszkópiával és OPS technikával. A hólyag kontraktilitást befolyásoló és mikrokeringést javító anyagok intravesicalis alkalmazása.
A here torzió mikrocirkulációs és biokémiai következményeinek vizsgálata patkányon. Akut modell (általános anaesthesiában): az intakt és torzión átesett here mikrokeringésének vizsgálata intravitális video mikroszkópiával. Mikrovaszkuláris permeabilitás mérések. A poly (ADP-ribose) szintetáz (PARS) gátlás (3-aminobenzamid) és szelektív endothelin A receptor antagonista (ETRp1/fl) hatások vizsgálata. A fenti tényezők hatásának vizsgálata a spermatociták apoptózisára.
Krónikus modell: here torzió után egy héttel atrófia mérése súlyméréssel, torzió után 4 héttel biokémiai és hisztológiai analízis. A PARS gátlás és szelektív endothelin antagonista hatásának vizsgálata.
Módszerek
• A mikrokeringés vizsgálata intravitális mikroszkópiával (IVM): az intakt, ér és idegi össszeköttetéseit megtartott szerv keringését egy speciális állványra való kihelyezés után, a mikrokeringés egy komponensének fluoreszcens markerrel való jelzése révén tesszük vizsgálhatóvá. Fluorescens markerként fluoreszcein izotiocianáttal (FITC) jelzett vörösvértesteket használunk, a leukocyták jelzésére Rhodamin 6G-t kapnak az állatok. Mikrovaszkuláris permeabilitás változásainak jellemzésére FITC-jelzett albumin extravazációját használjuk. A mikrocirkulációs változásokat egy video kamera segítségével rögzítjük, a kiértékelést off line, egy számítógépes program segítségével végezzük. A mikrokeringés állapotát következő, szakirodalomban elfogadott paraméterek révén írjuk le: kapilláris áramlási sebesség, funkcionális kapilláris denzitás, mikroér kaliberváltozások, mikrovaszkuláris permeabilitás változások. A neutrophil leukociták és az endothelium közötti interakciókat a posztkapilláris venulákban, a neutrophil kitapadás különböző stádiumainak analízise után számszerűen jellemezzük.
• A mikrokeringés vizsgálata OPS technikával: A vizsgált szervet az intravitális minkroszkópiához hasonló módon készítjük elő, ám a mikrokeringés vizualizálásához jelzőanyag nem szükséges. A képanalízis a fentiek szerint off-line, az intravitális mikroszkópokkal kompatibilis rendszerrel történik.
• Mikrovaszkuláris permeabilitás változások mérése: Méréseinket részben fotometriásan, részben szemikvantitatíven, intravitális mikroszkópiával végezzük. Az intravitális mikroszkópiánál egy FITC-jelzett albumin származék extravazációja tehető olymódon láthatóvá, a fotometriás módszerrel az Evans Blue interstitiális akkumulációját, mint az albumin extravazációjának indikátorát mérjük, melyből szintén a mikrovaszkuláris permeabilitás változásaira következtethetünk
• A spermatociták apoptózisának vizsgálata TUNEL technikával: paraffinba ágyazott metszeteken Promega gyártmányú immunohisztokémiai alapon működő apoptózis kit-et használunk.
A rendelkezésre álló infrastrukturális háttér
• Zeiss Axiotech Vario 100HD típusú intravitális mikroszkóp
• Cytoscan típusú OPS videomikroszkóp
• Sony típusú videómonitorok, CCD kamera, Panasonic S-VHS rendszerű videorekorderek, képanalizáló szoftver (Pictron, Budapest)
• Makrocirkulációs paraméterek monitorozása (lokális és szisztémás vérnyomás, véráramlás és perctérfogat) mérésére alkalmas eszközök (elektromágness áramlásmérő - Carolina Medical Electronics, ultrahangos véráramlás mérő, Transonic, Statham típusú nyomásérzékelők, thermodilúciós elven működő perctérfogat mérő berendezések - Braun és Cardiostar)
• Egyéb: gázanalizátor (a szisztémás vér és lokális szöveti oxigenizáció meghatározására), spektrofluoriméter (Hitachi, permeabilitás vizsgálatok), fotométer (Shimadzu), biokémiai technikák: myeloperoxidase meghatározás, szabadgyök reakciók, permeabilitás vizsgálatok), luminométerrel szabadgyök reakciók, ATP meghatározás.

felvehető hallgatók száma: 1
előírt nyelvtudás: angol

A valós idejű, kilélegzett metán mérések jelentősége a gastrointestinális traktus keringési változásainak diagnosztizálásához
témavezető: Dr. Varga Gabriella társ-témavezető: Dr. Érces Dániel

A kutatási téma leírása:

A gasztrointesztinális (GI) traktusban bekövetkező keringési zavar számos kórfolyamatot kísérő szövődmény lehet (vérzéses shock, gyulladásos bélbetegségek, szív- és érsebészeti beavatkozások), amely nagy létszámú betegcsoportot érint. A későn diagnosztizált mikrokeringés-romlás miatt a folyamat kialakulása és a kezelés között hosszú idő telhet el. A kezelés elmaradása, vagy késői megkezdése esetén súlyos szeptikus szövődmények alakulhatnak ki, amelyek terápiája a kórházi tartózkodást és a költségeket jelentősen megemeli.
Fő célkitűzésünk meghatározni a kilélegzett metán szintjében bekövetkező változások kinetikáját és dinamikáját a kialakuló GI mikrokeringési diszfunkcióval összefüggésben. Megvizsgáljuk, hogy a GI traktust érintő akut keringési zavarok (vérzéses shock) és gyulladással járó kórképek (gastritis, colitis) milyen hatással vannak a kilélegzett metánszint változásaira. Az új, nem invazív monitorozási lehetőség a GI mikrokeringési zavarok korai felismerését teszi lehetővé, amely hozzájárul a késői szövődmények kialakulási kockázatának csökkentéséhez, lerövidítve ezzel a kórházi tartózkodás időtartamát.

felvehető hallgatók száma: 1
előírt nyelvtudás: angol

A komplement C5a antagonista terápia hatása a makro- és mikrokeringési zavarokra a nem okkluzív mezentériális iszkémia állatmodelljeiben
témavezető: Dr. Varga Gabriella társ-témavezető: Dr. Érces Dániel

A kutatási téma leírása:

A nem okklúzív mezenteriális ischaemia (NOMI) ép mezenteriális erek mellett, azok elzáródása nélkül alakul ki, amely súlyos keringési zavarhoz vezet. Korai diagnosztizálása nehéz a nem specifikus tünetek miatt. A NOMI kezdeti állapotában legtöbbször a hasi fájdalmon kívül nem okoz más tüneteket, ezért a korai diagnózis felállítása igen nehéz feladat. Előfordulhat még hasi puffadás, feszülés, leukocitozis és hypotonia, de ezek a tünetek az esetek közel 50 százalékában hiányoznak. A célzott terápia korai megkezdése kiemelkedően fontos, amellyel az utolsó évtizedben jelentősen csökkent, de még mindig rendkívül magas, 50 %-os halálozási arány csökkenthető. A NOMI patogeneziséről jelenleg kevés adat áll rendelkezésre, azonban feltételezhető, hogy a súlyos mucosa sérülés a splanchnikus területen a hosszantartó és kifejezett vasokonstrikciónak köszönhető, ezért NOMI diagnózisa esetén, meg kell kezdeni az azonnali vasodilatátor terápiát (papaverint, prostaglandin intraarterialisan alkalmazva).
Kísérleteinkben a komplement C5a faktornak a NOMI következményeinek patofiziológiájában betöltött szerepét vizsgáltuk. Ehhez, sertés és patkány modellekben komplement C5a gátlószerként szintetikus, antisense peptidet alkalmazunk, amely közvetlenül kötődik a C5a központi régiójához.
Study I: A komplement rendszer aktiválódása jelentős szerepet játszik a kardiogén shockot kísérő keringési változásokban. A gyulladás kialakulásában kardinális szerepet tölt be a C5a komplement faktor, amely a komplement rendszer aktiválódásának következtében, a C5 komplement faktorból enzimatikus hasítással keletkezik. A C5a több út aktiválása révén hoz létre gyulladásos folyamatot: kemotaktikus hatással rendelkezik főként a neutrofil granulocitákkal szemben, hisztamin felszabadulást indukál a hízósejtekből, valamint aktiválja a ciklooxigenáz és a lipoxigenáz enzimeket, ami a gyulladásos mediátorok fokozott képződéséhez vezet.
Kísérleteink során megvizsgáljuk, a komplement C5a antagonista kezelés hatását pericardiális tamponádot követő gyulladásos folyamat során törpesertésekben. Perikardiális tamponád után a gasztrointesztinális mikrokeringés súlyosan károsodik, a splanchnikus területen kialakuló vazokonstrikció következtében. A C5a-antagonista kezeléssel a mikrokeringési zavar megfordítható, vagy mértéke csökkenthető.
StudyII-III: Hím Sprague-Dawley patkányokban a proximális hasi aorta részleges leszorításával parciális aorta okklúziót (PAO) hozunk létre a NOMI rövid- és hosszútávú hemodinamikai és gyulladásos következményeinek vizsgálatára. A C5a gátló kezelés a gyulladásos folyamat mérséklése mellett befolyásolja a NOMI hemodinamikai következményeit is, amely a komplement rendszer aktiváció jelentőségére utal a NOMI alatt bekövetkező mikrokeringési zavar kialakulásában. A PAO okozta mikro- és makrokeringés változás, valamint a gyulladásos válaszreakciók kialakulása látható károsodást okoz a vékonybél nyálkahártyájában.

felvehető hallgatók száma: 1
előírt nyelvtudás: angol

A vázrendszer és a vázizomzat mikrokeringése. Traumatológiai kórképek keringési és mikrokeringési következményei, a végtag ischemia-reperfúzió befolyásolása
témavezető: Prof. Dr. Boros Mihály, társ-témavezető: Dr. Szabó Andrea

A kutatási téma leírása:

Traumatológiai, ortopédiai kóresetek, törések és lágyrész sérülések általános jellemzője a végtagok átmeneti ischaemiája. Hasonló, átmeneti ischaemia, vagyis ischaemia-reperfúzió (I-R) valósul meg a rekonstrukciós sebészetben gyakran használt eljárások alatt, pl. maxillo-facialis tumor resectio vagy trauma által okozott szövethiányok pótlására alkalmazott vascularizált csont autograftok és osteomyocutan lebenyek átültetéskor. A transzplantált graftok túlélése nagymértékben függ a vérellátás sebészi helyreállítástól és a mikrokeringés életképességétől.
Kísérletes vizsgálatainkban fluoreszcens IVM és OPS videomikroszkópiát alkalmazunk a csonthártya mikrokeringési változások in vivo megjelenítésére, melyek révén számszerűsíteni tudjuk az I-R károsodás alatt a csonthártyában kialakuló gyulladásos leukocyta-endothelsejt interakciók minőségi és időbeli változását, és a perfúzió zavarát egyaránt. Kísérleteink elsődleges célja az I-R mikrokeringési szintű következményeinek vizsgálata és befolyásolása. Ennek részeként a kórfolyamat olyan tényezőit kívánjuk megismerni, melyek befolyásolása révén csökkenhet a strukturális és funkcionális károsodás a helyi mikrokeringés szintjén.
A témakör részei:
• Végtag I-R által kiváltott mikrokeringési változások vizsgálata. Ez magában foglalja a szöveti perfúzió minőségi változásainak, az elsődleges és másodlagos leukocyta-endothelsejt interakcióknak, a leukocyták szöveti inváziójának valamint a folyamatok hátterében fennálló gyulladásos citokin felszbadulásnak vizsgálatát.
• Az ischemiás prekondícionálás (IPC) által létrehozott lokális mikrokeringési védelem mértékének megismerése kísérletes végtag I-R modellben. További célunk az endogén ösztrogén hatások szerepének tisztázása a végtag IPC potenciális hatásmechanizmusában.
• Az osteoporosis állatkísérletes modelljében szintén vizsgáljuk az osteoporis terápiájában alkalmazott biszfoszfonát kezelés mikroskeringési komplikációit a végtag I-R által kiváltott antigén-független gyulladás során.
• Az arc- és állcsont sebészetben alkalmazott szabad lebenyek mikrokeringésének vizsgálata laser-Doppler áramlásméréssel.
• A biszfoszfonát által kiváltott osteonecrosis mikrokeringési vonatkozásainak vizsgálata (az Arc, Állcsont és Szájsebészeti Klinikával kooperációban)
• A különböző osteosynthesis technikák csontkeringést károsító hatásának vizsgálata patkány tibia velőűrének felfúrása és különböző stabilitású implantátumok beültetése révén. Humán mérések reoperációk során intravitális mikroszkóppal (OPS) és laser–Doppler áramlásmérő segítségével a különböző osteosynthesis technikák és endoprotetikai beavatkozások velőűri és periostealis érstruktúrára gyakorolt hatásáról.

felvehető hallgatók száma: 1
előírt nyelvtudás: angol

Mitokondriális gyógyszerkölcsönhatások klinikai és kísérleti elemzése emésztőrendszeri betegségekben
témavezető: Prof. Dr. Boros Mihály

A kutatási téma leírása:

A nem szteroid gyulladáscsökkentők (NSAID) mitokondriumra gyakorolt hatása és a jelenség szerepe az esetleges gasztrointeszinális (GI) mellékhatásokban nem teljesen ismert. Bizonyos szerek mitokondriális diszfunkciót okoznak (pl. a diklofenák), mások azonban védő hatásúak (pl. acetilszalicilsav). Az antibiotikumok közül a makrolid, tetraciklin, fluorokinolon, vagy a penicillin csoportba tartozóknál kimutatták, hogy az eukarióta sejtekre gyakorolt sejtkárosító hatásuk hátterében a mitokondriális légzési lánc elégtelensége áll, melyet a mitokondriális biogenezis gátlása idézhet elő. Korábbi kutatásainkra épülő tervezett protokollunk során a gyulladásos bélbetegségekben (IBD) és sebészeti profilaxisban alkalmazott antibiotikumok és gyulladáscsökkentők (NSAID) hatását vizsgáljuk a bélmucosa mitokondriumok működésére, s ezáltal az alkalmazásuk során fellépő mellékhatások létrejöttére, humán endoszkópos biopsziák feldolgozásával és állatkísérletes modellek alkalmazásával.
Elsajátítható technikák: alapvető laboratóriumi technikák, melyekkel a humán biopsziák feldolgozhatók (pl. epithélsejt izolálás) és a mitokondriális vizsgálatok kivitelezhetők. In vivo állatmodellek (colitis rágcsálókban), in vivo képalkotó technikák (intravitális mikroszkópia, fluoreszcens lézer szkenning mikroszkópia). Mikrokeringési mérések ortogonális spektrális képalkotással és lézer-Doppler technikával. Ex vivo szervperfúziós rendszerek statikus és dinamikus transzplantációs szervtartósításhoz. Mitokondriális mérések (respirometria Oroboros oxigráffal és fluoreszcens moduljaival).

felvehető hallgatók száma: 1
előírt nyelvtudás: angol

A gasztrointesztinális rendszer sebészi jelentőségű kórképeinek kísérletes vizsgálata
témavezető: Prof. Dr. Boros Mihály, társ-témavezető: Dr. Kaszaki József

A kutatási téma leírása:

A program közvetlen célja az ischaemiás-hypoxiás szövetkárosodásban döntő szerepet játszó mikrocirkulációs zavarok alaposabb megismerése és befolyásolása, valamint a lehetséges terápiás útirányok kijelölése. A Sebészeti Műtéttani Intézet (SMI) mikrokeringési laboratóriuma lehetőséget biztosít a szöveti véráramlás in vivo vizsgálatára a legtöbb szervben: intravitális videomikroszkópiával (IVM) a sejtes reakciók, a mikrovaszkuláris érátmérő, az áramlási sebesség változásai, és az érfal permeabilitási viszonyai vizualizálhatók és számszerűsíthetők. A módszert alkalmassá tettük többek között a vékonybél, a nyelőcső, a gyomor vagy a vastagbél és a máj anatómiai rétegeinek mikrokeringésének in vivo, közvetlen megfigyelésére. A fluoreszcens képalkotás mellett lehetőség nyílik az IVM technika továbbfejlesztését jelentő OPS (Orthogonális Polarizációs Spektrális) képalkotás kísérletes körülmények közötti használatára is. A szövetkárosodás mértékének in vivo megítélésére és a kapott eredmények konvencionális fénymikroszkópos analízisével való összevetésre ad lehetőséget a laser scanning confocalis endomicroscop (LSCM) használata. A szöveti hypoxia subcelluláris következménye a mitokondriális funkciók megváltozása, melynek vizsgálatára az OROBOROS (nagy felbontású Oxygraph 2K) módszert használjuk, amellyel lehetővé válik a mitokondriális elektrontranszport, oxidatív foszforiláció (oxfosz) és ATP szintézis hatékonyságának megítélése.

1.)A vékonybél keringési zavarai, az ischaemia-reperfúziós károsodás és terápiás lehetőségei, különös tekintettel a mikrokeringési és motilitási szövődmények vizsgálatára.
2.)Gyulladáscsökkentő kezelések hatásai gasztrointesztinális sebészeti kórképekben. Az oxido-reduktív stressz befolyásolása foszfolipidekkel. Az oxido-reduktív stressz által kiváltott metánképződés kórtani és diagnosztikus jelentősége.
3.)Nem-szteroid gyulladásgátlók kovalensen konjugált származékainak vizsgálata a tápcsatorna gyulladásos megbetegedéseinek kezeléséhez
4.) A máj ischemia – reperfúzió mikrokeringésre gyakorolt hatása.

felvehető hallgatók száma: 1
előírt nyelvtudás: angol

Sebészeti szimulációs tréningek hatékonyságának vizsgálata in vivo
témavezető: Dr. Szabó Andrea, társ-témavezető: Prof. Jorge Correia-Pinto
résztvevő: Dr. Etlinger Péter

A kutatási téma leírása:

A kutatás során a minimál-invazív sebészetben jártas és előzetes ezirányú tapasztalatokkal még nem rendelkező, laparoszkópia szempontjából még kezdő szakorvosjelöltek csoportjainak tanulási görbéjét vizsgáljuk. Multimodális értékelés segítségével kívánjuk megállapítani, hogy (1) gyermeksebészeti orientációjú, laboratóriumi állaton végzett standardizált in-vivo műtéttani felkészítési program miként befolyásolja a résztvevők tanulási görbéjét, (2) a megszerzett manuális tudás milyen ismérvek szerint számszerűsíthető, illetve hogy (3) a résztvevők az alkalmazott értékelés szerint mikor válnak alkalmasak arra, hogy laparoszkópiás műtéttani készségeiket humán műtői körülmények között is kamatoztassák (transzláció).

felvehető hallgatók száma: 1
előírt nyelvtudás: angol

A gasztrointesztinális rendszer sebészi kórképeinek makro- és mikrokeringési zavarai
témavezető: Dr. Szabó Andrea

A kutatási téma leírása:

A gasztrointesztinális rendszer sebészi kórképeinek makro- és mikrokeringési zavarai.

felvehető hallgatók száma: 1
előírt nyelvtudás: angol

A korábbi évek témái ide kattintva olvashatóak: