SMI_logo_export-01

Szegedi Tudományegyetem

Szent-Györgyi Albert Orvostudományi kar

Sebészeti Műtéttani Intézet

kutatas-fejlesztes_2

Általános Információk

A világ legszebb hivatása az orvosoké. Azt gondolom, az igazi kihívás, amikor valaki odaáll, és jól megszervizel egy élő szervezetet. Gyógyítani, helyrehozni azt, ami elromlott, maga a csoda. (S. Tamás)


A kísérletes sebészetről


Francis D. Moore, a Harvard Egyetem egykori sebészprofesszorának elhíresült mondása szerint a ’kísérletes sebészettel’ hidat tudunk építeni az elméleti tudományok, vagyis az alapkutatások, és a klinikai-gyakorlati sebészet közé ("The surgical investigator must be a bridgetender, channeling knowledge from biological science to the patient's bedside and back again”). E meghatározás szerint tehát ’kísérletes sebészetnek’ nevezhetjük mindazt a kutatási tevékenységet - legyen akár klinikai, vagy elméleti - ami a tudomány metodikájával és eszköztárával új adatot, új, eredeti információt állít elő, és ily módon hozzájárul a sebészet és a hozzá logikusan kapcsolható területek (pl. intenzív betegellátás, onkológiai diagnosztika, gasztroenterológia) fejlődéséhez.


A Sebészeti Műtéttani Intézet laboratóriumaiban ilyen ’kísérletes sebészeti kutatócsoportok működnek, elméleti szakemberek végeznek kutatómunkát, szoros együttműködésben klinikus kollégáikkal.

Az Intézet hagyományos kutatási területei (ischaemia-reperfúziós - hipoxiás szövetkárosodások, szepszis) mellett az évek során megjelent több más útirány, számos új alapkutatási eredmény született a gáz-mediátorokkal és mitokondriális in vitro vizsgálatainkkal összefüggésben.


Jelenleg a kutatói munkafolyamatok és munkacsoportok a


  • mikrokeringés-mikrosebészet (vezetője Dr. Szabó Andrea),
  • makrokeringés-hemodinamika (Dr. Kaszaki József)
  • gáz-mitokondrium (Illésné Dr. Horváth Tamara, Dr. Juhász László, Dr. Tallósy Szabolcs Péter)


laboratóriumok köré szerveződnek.