Hangfelvételek

Bari.Ferenc

Interjú egy könyvbemutatóról

Noah Harari Homo Deus, a Holnap rövid története c könyvéről a napokban beszélgetést rendeztek a BTK-n, Bari Ferenc ÁOK dékán és Gyenge Zoltán bölcsész dékán részvételével. A professzorok véleménye lényegében megegyezett a könyvről, melynek szerzője maga is történész professzor Jeruzsálemben, és világszerte érdeklődést kiváltó munkák alkotója. Bari Ferenc professzort Tráser László kérdezte.

prof_Bari_Ferenc

Interjú a felvételiről

A pontszámok ismertek, az öröm és a bánat könnyei már elhullottak, minden jelentkező tudhatja a felvételi eredményét. A vidéki orvos képző helyek közül idén is a szegedi egyetemre volt a legnehezebb bejutni, de ez nem tartotta vissza a hallgatókat. Örvendetes módon igen jelentős idegen nyelvű orvosképzés folyik, immár évtizedek óta Szegeden, angol és német nyelven. Bari Ferenc professzor, dékán alapos tájékoztatást ad a kar munkájáról, Tráser László kérdéseire.

janka_zoltan

A Jancsó díjas Janka professzor úr interjúja

"Holisztikus, tehát 'egészleges' szemlélettel kell tekinteni az emberi lélek és test életműködéseit. Ezen szemlélet jegyében az egyik tengelyről, a biológiai-genetikai-farmakológiai tényezők pszichés zavarokban betöltött szerepéről és ennek keretében saját kutatásairól tartott tudományos előadást a Jancsó Miklós Emlékérem és Jutalomdíj átvétele alkalmából Janka Zoltán professzor, az SZTE ÁOK Pszichiátriai Klinika egyetemi tanára 'A biológiai és farmakopszichiátria tudományos üzenete' címmel. A díjátadó ünnepségen Bari Ferenc professzor, orvoskari dékán köszöntötte az ünnepeltet."

Tráser László interjúja:

Bari_Ferenc

Az idegen nyelvű oktatásunk helyzete

Immár évtizedes hagyomány, hogy a szegedi orvoskaron több száz külföldi hallgató kezdi az első évet, csatlakozva korábban érkezett társaihoz. Ennek azonban ára van, hiszen az itt tanuló diákok egyre több térségbeli egyetem hívása közül választhatnak, így versenyképes tantermek, laboratóriumok, s mindenek előtt a kiváló oktató-személyzet nélkülözhetetlen. Erről kérdezte Bari Ferenc dékánt, a szegedi orvoskar vezetőjét Tráser László.

V_L_keskeny

Nemzetközileg elismert eredmények az agykutatásban

A szegedi Neurológiai klinika kutatóinak nemzetközi elismertségét jelzik az agykutatásban elért eredményei, amelyeket a migrén és az SM betegségek terén végeznek. Erről számolt be Vécsei László akadémikus, klinika igazgató, akit Tráser László kérdezett.

L.Gy
Új utak és módszerek a sebészet világában

Új és még újabb utak – módszerek jelennek meg a sebészet világában, amivel lépést tartani, aminek technikai feltételeit biztosítani rendkívüli kihívás a szakma művelőinek. A szegedi sebészeti klinika évtizedeken, majd egy évszázadon keresztül használt épületéből új helyre költözött, olyan műszerparkkal felszerelt műtőkkel, amelyek a világ minden klinikáján modernnek számítanak. Erről és a sebészet jövőjéről kérdezte a klinika igazgatóját Tráser László.

dekan

Évértékelés

Az ÁOK idei tanév első félévére tekint vissza prof. dr. Bari Ferenc dékán, akit Tráser László kérdezett.

Sz-Gy_A

Sajtótájékoztató a XXIII. Szent-Györgyi Napok rendezvényéről

Az egészségtudományi karok sajtótájékoztatóján készült interjúk a Szent-Györgyi Napok rendezvényéről.

A karok képviselőit Tráser László kérdezte.

Interjúk:

Ujszaszi_Ilona

Szent-Györgyi Albert ismeretlen oldala

Azt gondolhatnánk, már mindent tudunk róla, legalább itt Szegeden, ahol az egyetem rektora is volt, és C-vitamin kutatásait is itt végezte, amiért Nobel-díjat kapott. Természetesen Szent-Györgyi Albertről van szó, akit most több évforduló kapcsán is emlegetnek a szegedi egyetemen. Életének számos ismeretlen oldaláról kérdezte Újszászi Ilonát, a SZTE munkatársát Tráser László.

Interjú Újszászi Ilona szóvivővel:

B.Gy.

Medikus emlékek 1956-ról

'56 hangulatát, a forradalmi mozgalom lelkierejét jól példázza a következő történet, melyről főszereplője évtizedeken át hallgatott. Baradnay Gyula szegedi sebész professzor elmondja, életében egyszer fegyvert fogott, majd megvált tőle. A professzort Tráser László kérdezte.

Interjú Dr. Baradnay Gyula professzorral:

Pavics_Laszlo
fotó: radiologia.hu

Új részleg az ÁOK Nukleáris Medicina Intézetében

A dél-alföldi régióban hiánypótló radioizotópos kezelésekre alkalmas kezelési és vizsgálati részleget alakítottak ki 1,2 milliárd forintból, uniós támogatással a Szegedi Orvoskar Nukleáris Medicina Intézetében, jelentette be dr. Pávics László, az intézet igazgatója.

A professzor elmondta, az intézetben radioaktív izotópokat használnak különböző anyagok követésére, ily módon a szervezet anyagcsere-folyamatainak megjelenítésére, illetve gyógyításra nyílik lehetőség. A szegedi egyetemi intézetben évente mintegy tízezer vizsgálatra és közel ötszáz beteg kezelésére nyílik lehetőség – mondta Pávics László. A kérdező Tráser László.

Interjú Dr. Pávics László intézetvezető egyetemi tanárral:

dekan

Tanévkezdés

A Szegedi Tudományegyetemen is megkezdődött az idei, 2016/17-es tanév. Az ÁOK idei tanévének kilátásairól és várható feladatairól prof. Dr. Bari Ferenc dékán beszélt. A kérdező Tráser László.

Interjú Prof. Dr. Bari Ferenc dékánnal: