Angers_Summer_School

Summer Schools - University of Angers - FRANCE

It is our pleasure to announce our Summer Schools 2019 in the field of health sciences and bioinformatics which will start on the 24th of June.

Our one-week, two-week, or three-week programs offer a unique opportunity to :

-Enjoy interactive courses focused on research and experimentation (workshop, visit...)

-Attend lectures taught by international researchers

-Meet people from all over the world and enjoy an attractive social program

-Discover France and Angers, a human-scale city in Loire Valley, just 90 minutes from Paris!

Reduced prices are available for applications received before the 16th of March.

All the information and videos of the previous edition are on our website : www.summerschools.univ-angers.fr

Angers_1

Angers_2

Szent-Gyorgyi_Albert_1893-1986

A Szegedi Tudományegyetem Általános Orvostudományi Kara, a Richter Gedeon Nyrt. és a "Régió-10" Kft. szervezésében 2019. november 15-28. között kerül sor a XXVI. Szent-Györgyi Napok program sorozatra.

Kiss_Jozsef_Geza_Pro_Sanitate

Az egészségügyi ellátás érdekében kifejtett kiemelkedő szakmai tevékenysége elismeréseként Pro Sanitate-díjban részesült Prof. Dr. Kiss József Géza, az SZTE Általános Orvostudományi Kar Fül-Orr-Gégészeti és Fej-Nyaksebészeti Klinikájának tudományos tanácsadója. Gratulálunk!