Angers_Summer_School

Summer Schools - University of Angers - FRANCE

It is our pleasure to announce our Summer Schools 2019 in the field of health sciences and bioinformatics which will start on the 24th of June.

Our one-week, two-week, or three-week programs offer a unique opportunity to :

-Enjoy interactive courses focused on research and experimentation (workshop, visit...)

-Attend lectures taught by international researchers

-Meet people from all over the world and enjoy an attractive social program

-Discover France and Angers, a human-scale city in Loire Valley, just 90 minutes from Paris!

Reduced prices are available for applications received before the 16th of March.

All the information and videos of the previous edition are on our website : www.summerschools.univ-angers.fr

Angers_1

Angers_2

1170x430

2020. január 14-én a Dékáni Hivatal Tanácstermében tudományos munkatársi, tanársegédi és adjunktusi kinevezésekre került sor. Gratulálunk újonnan kinevezettjeinknek!

innovacios_dij_1170x431_2020

Idén is meghirdették az SZTE Innovációs Díj Pályázatot. A pályamunkákat 2020. március 31. éjfélig várja az SZTE Kutatás-fejlesztési és Innovációs Igazgatóság