Angers_Summer_School

Summer Schools - University of Angers - FRANCE

It is our pleasure to announce our Summer Schools 2019 in the field of health sciences and bioinformatics which will start on the 24th of June.

Our one-week, two-week, or three-week programs offer a unique opportunity to :

-Enjoy interactive courses focused on research and experimentation (workshop, visit...)

-Attend lectures taught by international researchers

-Meet people from all over the world and enjoy an attractive social program

-Discover France and Angers, a human-scale city in Loire Valley, just 90 minutes from Paris!

Reduced prices are available for applications received before the 16th of March.

All the information and videos of the previous edition are on our website : www.summerschools.univ-angers.fr

Angers_1

Angers_2

IMG_2630

Közzétette 2021-es felsőoktatási rangsorát a Figyelő. Az intézményi abszolút rangsorban az SZTE a legjobb vidéki egyetem, miközben a képzésterületi listán az első helyen áll az SZTE Általános Orvostudományi Kar.

Screenshot_2020-11-24_Scientific_Reports

A sclerosis multiplex, és a ritka betegségnek számító Guillain-Barré-szindróma kórlefolyásának követését és megbízhatóbb prognózisát is segítheti az SZTE Neurológiai Klinika és az SZBK Lipidomikai Csoport közös transzlációs kutatása, melynek eredményeiről a rangos Scientific Reports tudományos folyóiratban számoltak be.