Maleth_cikk

Physiological Reviews

Kiemelkedő publikációt közölt Hegyi Péter, a Pécsi és Szegedi Tudományegyetem professzora és Maléth József a Szegedi Tudományegyetem ÁOK tudományos főmunkatársa külföldi kollaborációs partnereikkel a legerősebb élettani újságban a Physiological Reviews-ban

Az epesavak élettani és klinikai tulajdonságairól eddig is számos közlemény jelent meg, azonban olyan összefoglaló, mely a két területet együttesen, transzlációs megközelítésében tárgyalja ez idáig nem született. Komoly jelentősége az összefoglalónak, hogy több, jelentős népegészségügyi problémát okozó betegségben, mint például a heveny hasnyálmirigy gyulladás, a Barrett nyelőcső vagy a vastagbél rák új terápiás útvonalakat tár fel, ezáltal jelentősen stimulálja ezen betegségekben a további kutatásokat és gyógyszerfejlesztéseket. A szerzők joggal bíznak benne, hogy a közleményben összefoglalt tudományos felfedezések, melyek jelentős részét a szerzők maguk tették, mihamarabb a betegek javára fordítható gyógyszerekké, terápiákká válnak.

A cikk ide kattintva olvasható!

nyito_egyetemi_tajekoztato1

Az SZTE vezetői videóban tájékoztatták az egyetem polgárait a koronavírus okozta fertőzés terjedésének megelőzése érdekében tett intézkedésekről. Prof. Dr. Gellén Klára oktatási rektorhelyettes a távoktatással kapcsolatos legfontosabb tudnivalókat, Prof. Dr. Lengyel Csaba elnök a Klinikai Központot érintő változásokat ismertette. Dr. Fendler Judit kancellár a munkavállalókra vonatkozó intézkedésekről tájékoztatott. Az elhangzottakat írásban foglaljuk össze.

online_kerdoiv

Országos epidemiológiai előrejelzési rendszert fejleszt a Szegedi Tudományegyetem több hazai felsőoktatási intézmény és kutatócsoport bevonásával. A pontos fertőzésterjedési modellezéshez a járvány kitörése előtti és utáni kapcsolati és utazási szokásokról gyűjtenek adatokat. A kutatást egy online kérdőív néhány percig tartó kitöltésével bárki segítheti.