14th International Tropical Medicine Summer School

We, medical students of Universitas Muhammadiyah Yogyakarta, Indonesia on behalf of Muhammadiyah Medical Students' Activities (MMSA) that affiliated with Center for Indonesian Medical Students' Activities (CIMSA) are delighted to present you the leading and the biggest annual summer school in Indonesia called International Tropical Medicine Summer School (ITMSS) that will be stepping the year 14th.

ITMSS will be held on July 30th — August 17th, 2018 in Yogyakarta, Indonesia. The theme is "Let's Talk About Indonesia's Tropical Medicine: An Update of Traveler Disease and Its Safety"

If you have any questions about our program, do not hesitate to contact us by email.

For more information, see the details on the link below (Application Form, Poster, Guideline): http://bit.ly/2BdqX9Z or ask us via email on itmss.mmsa@umy.ac.id, you can also find it on our official website

14th_itmss

kancellar_nyito

Egy épületbe kerülhet 2019 végére a Szegedi Tudományegyetem klinikai központjának gyermek és felnőtt infektológiai ellátása. A fertőző betegekkel foglalkozó, egyetemi tanszékként is működő, a járványügyi intézményekkel együttműködő SZTE Infektológiai Központot a Déli Klinikaparkban alakítják ki. A kormányzati támogatással megvalósuló fejlesztés hátteréről dr. Fendler Juditot, az SZTE kancellárját kérdeztük.