Farago_Helga
fotó: Bobkó Anna

Szeptikus betegeken segít Faragó Helga, az SZTE ÁOK ÚNKP-ösztöndíjasa

A kutatói utánpótlást szolgálja az Új Nemzeti Kiválósági Program ösztöndíja. A Szegedi Tudományegyetem 122 ÚNKP-ösztöndíjasa közül a medikus Faragó Helgát és mentorát, az SZTE Szent-Györgyi Albert Klinikai Központ Sürgősségi Betegellátó Önálló Osztályát vezető Pető Zoltánt az oklevél átadó ünnepségen arról is kérdeztük, mit jelent számukra az új kiválósági elismerés.

– Azokat a szeptikus betegeket vizsgáljuk, akik az SZTE Szent-Györgyi Albert Klinikai Központ Sürgősségi Betegellátó Önálló Osztályára érkeznek. Az általunk bevezetett standardizált protokolloknak köszönhetően máris javult a szeptikus betegek észlelése és a túlélési esélyük is – fogalmazott Faragó Helga. A Szegedi Tudományegyetem VI. éves orvostanhallgatója egyike az SZTE azon polgárainak, akik 2016. november 29-én vették át az oklevelet, amely bizonyítja: elnyerték az Új Nemzeti Kiválósági Program (ÚNKP) támogatását.

Farago_Helga
fotó: Bobkó Anna

forrás: SZTEinfo – Újszászi Ilona

További részleteket az SZTEinfo oldalán olvashat >>

szte_aok_es_gytk_kutatok

Elsőként számoltak be az SZTE kutatói arról, hogy a kender vegyületei, köztük a ma igen népszerű kannabidiol – röviden: CBD – a szívritmuszavar kockázatát fokozó hatással rendelkezhet. Erről kérdeztük Prof. Dr. Varró Andrást (SZTE ÁOK) és Dr. Csupor Dezsőt (SZTE GYTK). Megtudtuk: 14 szerzős közleményüket a Nature lapcsaládhoz tartozó Scientific Reports szakfolyóirat tette közzé.

betegagy_1170

Széleskörűen hozzáférhetővé válik a magyar betegek számára is a remdesivir nevű hatóanyagot tartalmazó antivirális szer, amely az eddig ismert leghatékonyabb gyógyszer a COVID-fertőzés ellen. A gyártás a Richter Gedeon Nyrt. saját fejlesztése alapján indult. A készítmény klinikai vizsgálata megkapta az engedélyt az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézettől. A szert több magyarországi egészségügyi intézményben, így a Szegedi Tudományegyetemen is alkalmazzák.