A legújabb Bolyai-ösztöndíjasok között 18 SZTE-kutató

18. esztendeje osztja ki az MTA a Bolyai János Kutatási Ösztöndíjat. Idén több mint 800 pályázó közül választották ki a legjobb 200 ösztöndíjast, közöttük 18 a szegedi egyetem, 3 az SZBK PhD-fokozatú kutatója; ebből a számból Karunk 6 ösztöndíjas kutatóval is büszkélkedhet

Bolyai-napot tartottak a Magyar Tudományos Akadémia budapesti székházában. A 2015. július 2-i rendezvényen adták át a Bolyai János Kutatási Ösztöndíj elnyerését igazoló oklevelet. A legújabb Bolyai-ösztöndíjasok több mint 10 százaléka Szegeden dolgozik.

„Az egyetemek jelentik a kulcsot”

„Egyre többen szeretnének a tudomány világában érvényesülni” – mondta Lovász László, az MTA elnöke. Idén rekordszámú, összesen 824 pályázó közül választották ki a legjobb 200 ösztöndíjast. „A legtöbb pályázat az egyetemekről érkezett, amihez az Akadémia és az egyetemek közötti élő és szoros kapcsolat is hozzájárult” – olvasható a rendezvényről.

„Nyilvánvaló számunkra: ahhoz, hogy húsz év múlva Magyarországon színvonalas – ha lehetséges, a jelenleginél is színvonalasabb, világméretekben is eredményesebb – kutatás folyjon, az egyetemek jelentik a kulcsot” – mondta az MTA elnöke.

A Bolyai-pályázatok 57 százaléka érkezett egyetemről. Idén a bírálók száma is nőtt: összesen 451-en vettek részt a folyamatban, és ismerkedhettek meg fiatalabb pályatársaik kutatási témájával, munkájával.

A három fő tudományterület között a következőképpen oszlanak meg a nyertes pályázatok: matematikai és természettudományok – 34,5%, élettudományok – 32%, humán- és társadalomtudományok – 33,5%. „Lovász László beszédében kiemelte, fontos jellemzője az ösztöndíjrendszernek, hogy a humán tudományok művelői megfelelő, arányos módon vannak képviselve a nyertesek között” – írja az mta.hu

A Szegedi Tudományegyetem Bolyai-ösztöndíjasai

• Burkovics Péter
  • Zsigmond Laura Alexandra

Elkötelezettségnövelő

„A Magyar Tudományos Akadémia 1996-ban hozta létre azt a kiszámítható ösztöndíjrendszert, amely a PhD-fokozat megszerzése utáni kutatói pályaszakaszban támogatja a tudományos pálya iránt valóban elkötelezetteket – írja az mta.hu. – A legkiválóbbak bármely tudományterületről pályázhatnak a határozott idejű, egy, két vagy három évre szóló, havi bruttó 124 500 forintos ösztöndíjra.”

A tudományos karrierjüket építőket 2013-tól már az MTA posztdoktori programja is támogatja.

Forrás: SZTE-info, mta.hu

martinek_nyito

Az SZTE ÁOK Orvosi Vegytani Intézetének professzora egy olyan kutatáshoz írt publikációjával érdemelte ki az elismerést, amelynek segítségével új diagnosztikai módszereket és antibakteriális szereket fejleszthetnek ki. Az online díjátadón egy Nobel-díjjal kitüntetetett biokémikus is előadást tartott.

IMG_9834-002

A készülék segítségével intenzív osztályos ellátást igénylő súlyos tüdőbetegségben vagy szívbetegségben szenvedő újszülöttek, csecsemők, gyermekek szervpótló kezelését is el tudják végezni. A berendezés segíthet jelentősen csökkenteni a tartós szövődmények kialakulását is a kis betegeknél.