Dr. Kis Zoltán

Volt ÁOK-s PhD hallgató az Év Embere

A Time magazin nemrég Az Év Embereinek választotta meg az Ebola ellen küzdő szakembereket, így két magyar virológus – Pályi Bernadett és Dr. Kis Zoltán – is magáénak tudhatja a megtisztelő címet.

Dr. Kis Zoltán gyógyszerész az SZTE ÁOK Orvosi Mikrobiológiai és Immunbiológiai Intézetben Gönczöl Éva professzor asszony vezetésével végzett nappali tagozatos PhD tanulmányokat. Doktori oklevelét 2009 januárjában vehette át summa cum laude minősítéssel. Témavezetője hívására az Országos Epidemiológiai Központban helyezkedett el, ahol időközben az Légúti Vírus Osztály osztályvezetője lett.

A vele készült interjút itt olvashatják: >>

betegagy_1170

Széleskörűen hozzáférhetővé válik a magyar betegek számára is a remdesivir nevű hatóanyagot tartalmazó antivirális szer, amely az eddig ismert leghatékonyabb gyógyszer a COVID-fertőzés ellen. A gyártás a Richter Gedeon Nyrt. saját fejlesztése alapján indult. A készítmény klinikai vizsgálata megkapta az engedélyt az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézettől. A szert több magyarországi egészségügyi intézményben, így a Szegedi Tudományegyetemen is alkalmazzák.

Nyito_Bolyai_Tombacz_D

Teljesítmény-központú, magas presztízsű országos akadémiai támogatás a Bolyai János Kutatási Ösztöndíj. 2020-ban az SZTE 19 ifjú tudósa nyerte el a Bolyai-ösztöndíjat. Közülük heten örülhetnek a kiemelkedő minősítésű kutatók Bolyai-emléklapjának. E csoportból Dr. Tombácz Dóra, az SZTE ÁOK Orvosi Biológiai Intézet docense Bolyai-plakettet is kapott.