mikroszkop

“2014-es kémiai Nobel-díj: Molekuláris optikai mikroszkópia” - Dr. Erdélyi Miklós előadása

2014. október 28-án, kedden 17.00 órakor a Szent-Györgyi Albert Oktatási Központ (Dóm tér 13.) előadótermében Dr. Erdélyi Miklós egyetemi adjunktus tart előadást, melyben ismerteti a 2014. évi kémiai Nobel-díj legfontosabb eredményeit és jelentőségét.

2014-ben két amerikai és egy német tudós Eric Betzig, William E. Moerner és Stefan Hell kapta megosztva a kémiai Nobel-díjat. A két amerikai tudós dolgozta ki az egymolekula-mikroszkópia vagy lokalizációs mikroszkópia alapjait, amellyel a hagyományos optikai mikroszkópok feloldásánál tízszer részletesebb kép alkotható. Bár az elektronmikroszkópokkal már korábban is elérhető volt ez a tartomány, a minták előkészítése nem tette lehetővé az élő sejtes kísérletek vizsgálatát. Az SZTE TTIK Optikai és Kvantumelektronikai Tanszékén is alkalmazzák a nanoszkópiai módszert, a tanszéken az eljárást alkalmazó mikroszkópot építenek, melyet elsősorban agyi folyamatok vizsgálata során használnak. Dr. Erdélyi Miklós adjunktus a Nobel-díj jelentőségén túl bemutatja a tanszékükün is alkalmazott módszereket és eljárásokat.

A rendezvényre várunk minden érdeklődő oktatót, dolgozót és hallgatót.

IMG_2630

Közzétette 2021-es felsőoktatási rangsorát a Figyelő. Az intézményi abszolút rangsorban az SZTE a legjobb vidéki egyetem, miközben a képzésterületi listán az első helyen áll az SZTE Általános Orvostudományi Kar.

Screenshot_2020-11-24_Scientific_Reports

A sclerosis multiplex, és a ritka betegségnek számító Guillain-Barré-szindróma kórlefolyásának követését és megbízhatóbb prognózisát is segítheti az SZTE Neurológiai Klinika és az SZBK Lipidomikai Csoport közös transzlációs kutatása, melynek eredményeiről a rangos Scientific Reports tudományos folyóiratban számoltak be.